O Yavaş Değil Dünya Hızlı!

2 dakika okuma süresi

O Yavaş Değil Dünya Hızlı!

Hızlı hayat temposundan kurtulun artık. Daha İyi Yaşam için kendinizi biraz serbest bırakın!

Hayat zor, telaş etmekte haksız da değilsiniz. Büyükşehirde yaşayanlar için zaman çok değerli. Ancak tüm bu zorlamalara rağmen sakin, çok sakin olmak gerek. Öyle ki, hayattaki en zevkli şeyleri bile aceleye getirmeye başladık.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Mesela yemek kültürü. Türk mutfağının kalabalık aile sofraları, uzun sohbetli yemek alışkanlıkları geçmişte kaldı. Fast food alışkanlığı hem yemek kültürümüzü bozdu hem sağlığımızı. Kısacası obez olduk. Çevremizde olup bitenle ilgimiz sıfır. Sadece trafik kazasına denk geldiğimizde artıyor. Diğer zamanlarda arabamızı son gaz sürüyoruz. Yaşadığımız şehirde olup bitenden habersiz... Teknoloji gelişti. Cep telefonuyla mesajlaşırken bile kelimeleri "nbr, ok" gibi bozuk Türkçe kullanarak kısalıyoruz. Türkçeyi katlediyoruz. Sevişmek. "Sevişmek 1 dakika" diye şarkı var. Onu da kısa tutuyoruz çok kısa... Başlıyor aile içi huzursuzluklar, çatışmalar, evlilikleri de kısa tutuyoruz mecburen. Ve en önemlisi düşünmüyoruz. Düşünmeyi bile kısa tutuyor, ezbere yaşıyoruz. Fikir üretmek ne kelime... Hep başkalarının fikirlerini satıyoruz. Neyse ki çocukla artık zeki doğuyor!

YAVAŞLAMA ZAMANI

Hızlı hayat temposundan kurtulun artık. Yavaş yemek yiyin mesela. Mide rahatsızlıklarının nedeni ne sanıyorsunuz? Doğa bize çeşitli doğal besinler sunarken, yapayını tüketmek çok anlamsız. Yavaş yeme harekâtı bizi mutfaklarımıza geri yollamayı amaçlıyor. Yemek yerken, mutlaka oturmalı, ufak ısırıklarla yemeli ve başka bir şeyle kesinlikle uğraşmamalısınız. Sabırsızlığı, belirsizliği bir tarafa bırakın ve sakin düşünün. Fikirlerinizi bir yere depolayın, beyin fırtınalarıyla onları yerden yere savurmayın. Derin nefes almak ve aldığınız her nefese konsantre olmak da önemli. Her nefes verişinizde, vücudunuzdan bir miktar gerginliğin atıldığını düşünün; beyninizden, boynunuzdan, omuzlarınızdan, göğüs kafesinizden, belinizden ve ayaklarınızdan... Hızla gelişen hayatta temel düstur yavaşlamak olmalı. "Öfkeyle kalkan zararla oturur, keskin sirke küpüne zarar" gibi atasözleri çok önemli. Birgün sakin kafayla oturun, düşünün. Yaşadığınız hayatta nelerden memnun değilsiniz? Memnuniyetsizliğin nedeni ne? Bakın zaman nasıl lehinize işliyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html