Nobel Ödülü Elinden Alınan Kadın!

1 dakika okuma süresi

Nobel Ödülü Elinden Alınan Kadın!

Nobel ödülüne layık görülen ancak ödülü verilmeyen İngiliz bilim insanı Rosalind Franklin'in bugün doğum günü...

İsveç'in başkenti Stockholm'de 1895 ve 1896 yıllarında açıklanan vasiyetnamesiyle kimyager ve mühendis Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği Nobel Ödülü, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyor. İlk Nobel Ödüllerinin 115 yıl önce yani 1901 tarihinde verilmeye başlandığını düşünürsek Nobel Ödülü'nün tarihsel önemini de anlamak mümkün olur.

İşte böylesine değerli bir ödüle layık gösterildikten sonra ödülünüz verilmese ne hissedersiniz? DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz bilim insanı Rosalind Franklin yaşasa da anlatsaydı...

Google, bugün yayımladığı doodle ile İngiliz bilim insanı Rosalind Franklin’in doğum gününü kutluyor. DNA’nın yapısının keşfedilmesinde büyük rolü olan Rosalind Franklin, hala hak ettiği Nobel Ödülü elinden alınan kişi olarak anılıyor.

Yaptığı bilimsel çalışmalarla DNA’nın yapısının incelenmesinde büyük rolü olan İngiliz biyofizikçi ve x-ray kristallografi uzmanı Rosalind Franklin, 93’üncü doğumgününde Google tarafından anılıyor. Franklin, Nobel Ödülü’ne layık gösterilmiş fakat ödülü kazananamıştı. 25 Temmuz 1920 doğumlu olan Franklin, kendisini ve çalışmalarını yansıtan bir doodle ile Google kullanıcılarının karşısına çıktı.

93 yıllık Türkiye Cumhuriyeti'ne bile sadece 2 kere Nobel Ödülü getirildiğini de ekleyelim. Orhan Pamuk 2006 yılında edebiyat alanında, Aziz Sancar ise kimya alanında 2015 yılında Nobel Ödülü'nü almaya hak kazanmıştı.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html