Nikotin Temizleyen Yiyecekler ve İçecekler

2 dakika okuma süresi

Nikotin Temizleyen Yiyecekler ve İçecekler

Vücudunuzda bulunan nikotini temizlemeye yardımcı olan yiyecekleri ve içecekleri biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Sigara kullanan kişilerin vücudunda biriken nikotin kimi zaman ölümcül hastalıklara sebeplere olabiliyor. Vücudunuzda biriken nikotini temizlemek her ne kadar zor olsa da bu besinleri tüketerek nikotinin zararlı etkilerini azaltabilirsiniz. Peki bu yiyecekler neler? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Nikotini Temizleyen Yiyecekler ve İçecekler

Tek bir sigara içerdiği nikotin, vücudunuzda yaklaşık olarak 3 gün kadar kalıyor. Bu süreçte nikotinden kurtulmak için bu yiyecekleri ve içecekleri tüketebilirsiniz.

Nikotin Temizleyen Yiyecekler:

Isırgan Otu

Vücudunuzda biriken nikotinden kurtulmak ve etkisini azaltmak istiyorsanız ısırgan otu sizin doğal kurtarıcılarınızdan biri olabilir. İçerdiği demir sayesinde ve dezenfektan etkisi ile nikotinin vücuttan atılmasını sağlar. 

Kayısı

Nikotinin karoten azaltıcı etkisini bilmeyen yoktur. Kayısı ise yüksek miktarda karoten içeren meyvelerden biri. Bu sebeple vücuttaki nikotinden kurtulmak için kayısı tüketimini de arttırabilirsiniz. 

Kivi

Her mevsim sevilerek yenen kivi de içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde nikotinin vücuttan atılmasını sağlıyor. E, K ve C vitamini açısından oldukça zengin olan kivi vücuda yararları ile de biliniyor. Kiviyi çekirdekleri ile tüketmeye özen gösterin. :)

Ispanak

Isırgan ile aynı aileden sayılan ıspanak ise içerdiği yüksek miktardaki folik asit ve demir sayesinde nikotin ile savaşan sebzelerden biri. Düzenli olarak tüketildiğinde tütüne ve nikotine karşı savaş açan ıspanak sigara vb. tüm tütün ürünlerine karşı etkili bir ilaçtır.

nikotin

Nikotin Temizleyen İçecekler:

Su

Her şeyin başı su! Vücudun temizlenmesine yardımcı olan su aynı zamanda tüm kötü maddelerin vücuttan atılmasını da sağlıyor. Nikotin ve benzeri zehirli maddelerden vücudunuzu arındırmak için gün içerisine bolca su tüketmelisiniz. Gün içerisinde ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Kadınların en az 1,5 litre erkeklerin ise en az 2 litre su içmeleri gerektiğini hatırlatmamızda yarar var :)

Havuç Suyu

Vitamin deposu olarak bilinen havuç suyu aynı zamanda bir anti-oksidan. Hem cildinizin hem de vücudunuzun kendisini yenilemesi için düzenli olarak havuç suyu tüketmelisiniz. Vücudunuzdaki nikotinden kurtulmak için havuç suyu iyi bit alternatif.

nikotin

Nikotini vücudunuzdan atmak ya da sigarayı bırakmak en yakınınızdaki devlet hastanesi giderek yardım alabilirsiniz. Unutmayın ki sağlık şakaya gelmez!

Editörün Seçimi: Kilo Almadan Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html