Neden Yaz Aylarında İshal Daha Çok Görülür?

1 dakika okuma süresi

Neden Yaz Aylarında İshal Daha Çok Görülür?

İşte yaz aylarında ishale daha sık rastlamamızın sebepleri...

Yaz aylarında artan sıcaklarla birlikte en büyük sorunlardan biri vücuda giren zararlı mikroplar.Genellikle yazın artan ve şiddetlenen "ishal" rahatsızlığı da bu sebepten ötürü daha sık görülüyor. İşte yaz aylarında ishale daha sık rastlamamızın sebepleri...

Besinlerin Açıkta Bekletilmesi

Sıcak havalarda açıkta bekleyen bazı besinlerde mikrop üremesi daha çok olur ve daha çabuk yayılır.Bu nedenden dolayı sıcak havalarda besinlerin saklama şekline dikkat edilmesi gerekir.Bunun yanı sıra çok sıcak havalarda krema,mayonez, sütlü yiyecek-içecekler,et ve tavuk gibi gıdalarda daha çabuk bozulma riski var.

Mide Asidi ve Su Tüketimi 

Bünyemiz için zararlı mikroplar yediğimiz besinler ve içtiğimiz sularla beraber sindirim sistemine yerleşebilir.Zararlı mikropların su ve besinlerle sindirim sistemine girmesi mide asidi sayesinde çoğu zaman daha aşağılara ulaşmadan engelleniyor. Yazın fazla terleme nedeniyle aralıklı olarak azar azar su içmek yerine bir anda fazla miktarda su içilmesi mide asidinin mikrop öldürücü etkisini ortadan kaldırıyor. Yemek sırasında fazla su tüketilmesi özellikle iyi yıkanmamış çiğ sebze ve meyvelerdeki mikropların mide asidine dayanıklı hale gelmesine neden oluyor.

Buzla Gelen Risk 

Çoğu yerde buz üretimi ya musluk suyuyla ya da mikrop üretmeyeceği düşünülerek temizliğine özen gösterilmeyen buz makinesinde yapılıyor. Bir araştırma İngiltere'deki fastfood işletmelerindeki buz makinelerinde zararlı düzeyde mikrop saptandığını bildiriyor. Açık ayran ve soğuk çorba gibi gıdaların musluk suyuyla üretilmiş olabileceğinin unutulmaması öneriliyor.

Temizliğin Önemi

Çiğ sebze, meyve ve salataların iyi yıkanması, sirkeli suda 10 dakika bekletilmesi, kabuğunun soyularak tüketilmesi gerekiyor. Besinlerin yanı sıra kişilerin de ellerini sık sık yıkaması, ortak bardak, çatal, kaşık kullanmaması,ortak tuvalet kullanımında dikkat edilmesi gerekiyor. Kalabalık havuzlarda ve kirli denizlerde yüzülmesi ve bu suyun yutulması ishal riskini yükseltiyor.

Yoğurtla Mikroplardan Kurtulun 

Vücuttaki her mikrop zararlı değil.Bağırsaktaki faydalı mikropların varlığını artıran besinler arasında ev yapımı yoğurt, sirke, turşu gibi gıdaları daha fazla tüketmek koruyucu etki gösteriyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html