Neden kilo aldığınızı bulamıyorsanız eğer..

2 dakika okuma süresi

Neden kilo aldığınızı bulamıyorsanız eğer..

Kilo vermek için yapmamız gerekenleri artık ezberledik.Peki o zaman neden hala?

Fit ve sağlıklı bir yaşam için genel olarak yapmamız gerekenlerin çoğunu artık ezberledik. Fast food'u, tatlıları kestik; hep sebze ve meyve ağırlıklı olarak besleniyorsunuz vs vs.Peki neden hala istediğimiz kiloya erişemiyoruz. 

Bu durumdan kurtulmanın bir yolu var: Porsiyonlarınızı doğru belirlemek için ellerinizi kullanacaksınız. 

Herkesin bünyesine göre porsiyon miktarı değişiklik gösteriyor ve farklı vücutların el büyüklükleri de farklı olduğundan ölçüm konusunda doğruluk bozulmamış oluyor. Yöntemin ne kadar kolay olduğunu öğrendiğimize göre sırada hangi besin grubundan ne kadar yememiz gerektiği var.

Et:
Her türlü etin yemeniz gereken miktarını elinizin ayasına göre ayarlamalısınız çünkü vücudunuzun günde sadece el ayanız kadar ete ihtiyacı var. Ayrıca gün içindeki her öğününüzde aynı porsiyonda bir protein almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Fakat 1 haftada 500 gram kırmızı etten fazlasını tüketmemelisiniz. Protein almak için kırmızı et yerine balık, fasulye ve bakliyatları da yediğiniz zaman aynı etkiyi gösterecektir.

Çiğ ıspanak: 
İki elinizi yan yana getirdiğinizde, toplamda iki elinizin iç kısmı kadar ıspanak günlük olarak yemeniz gereken miktarı belirliyor. Ispanağın ideal porsiyonu her türlü salata yeşilliği için de geçerli.

Balık: 
Ne kadar yiyeceğinizi belirmek için yatay şekilde düz olarak elinizi bir yere koyun ve bileğinizden parmak uçlarınıza kadar olan kısım kadar balık sizin için doğru miktar anlamına gelmektedir. Somon, uskumru ve sardalya gibi balıkların porsiyonuysa yine elinizin ayası kadar olmalı. Böyle bir porsiyon haftada bir kez tüketildiğinde ihtiyacınız olan omega 3 ü almış bulunacaksınız.Kendinize küçük küçük kanemelerde çiğ somon ile hafif kanepeler yapabilirsiniz!


Taneli meyveler:
İki elinizi avucunuzdan su içermiş gibi yaptığınızda böğürtlen, üzüm veya dut gibi taneli meyvelerden ve salataların içine doğranan meyvelerden günlük olarak o şekilde elinizin içine sığan kadarını yiyebilirsiniz.

Kuru yemişler: Tam olarak bir avuç içi kadar tüketeceğiniz kuru yemişler doymamış yağları almanıza yardımcı olacaktır. Sizi tok tutar ama kalorileri de yüksektir. Kuru yemişleri birkaçını aynı anda ağzınıza atmak yerine, teker teker yiyin ki tatlarını alabilin ve doyurucu olsun.

Peynir:
Vücudunuza uygun peynir porsiyonunu bulmak için iki baş parmağınızı yan yana getirin. Parmak diplerinden uçlarına kadar oluşan dikdörtgenin büyüklüğü kadar, dilediğiniz türde peyniri tüketebilirsiniz.Kendinize küçük tariflerde yapabilirsiniz!
 Çikolata: Sizin için ideal olan çikolata miktarını tam olarak öğrenmek için işaret parmağınızın boyuna bakmanız yeterli. İşte tam da bu kadar çikolatayı rahatlıkla yiyebilirsiniz.Maalesef :(

Editörün seçimi; Kadinlarkulu.tv Beslenme Önerileri

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html