Mutluluk ve İyimserlik Değil Gerçekçilik Ömrü Uzatıyor

1 dakika okuma süresi

Mutluluk ve İyimserlik Değil Gerçekçilik Ömrü Uzatıyor

Mutluluk ve iyimserliğin ömrü uzattığı inancının aksine Alman bilim insanları daha farklı bir sonuca ulaştı. Yapılan bir araştırmaya göre, pesimistler daha uzun ömürlü oluyor.

Bu şaşırtıcı sonuca Alman Erlangen-Nürnberg Üniversitesi, Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, Berlin Humboldt Üniversitesi ve Zürich Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmada ulaşıldı. Bilim insanları büyük iyimserliğin yüksek oranda hastalık ve ölüm riskine yol açabileceği sonucuna vardı. Araştırmacılar, çalışma için 1993-2003 yılları arasında Sosyo-Ekonomik Paneli tarafından elde edilen verilerden yararlandı.

DAHA FAZLA DİKKAT

Ankete katılanlara her yıl hayatlarından ne kadar memnun oldukları ve beş yıl içinde ne kadar memnun olacaklarına inandıkları soruldu. Araştırmacılar daha sonra, beklentilerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını değerlendirdi. Gelecekteki hayatlarından memnuniyet beklentilerini ortalamanın üstünde yüksek tutan yaşlı katılımcıların fiziksel şikâyet ve ölüm riski de yüzde 10 oranında arttı. Erlangen-Nürnberg Üniversitesi'nden Frieder Lang, "Muhtemelen pesimist (hep en kötüyü bekleyen dünya görüşü) gelecek beklentileri, kendi sağlığına daha fazla dikkat edip tehlikelerden korunma senaryosunu da canlandırıyor" diyor.

PESİMİSTLİK YAŞLA ORANTILI

Araştırmaya göre, genç insanlar ise yaşlı insanların aksine gelecekleri için gerçek dışı bir pembe tablo çiziyor. Orta yaşlılar ise kısmen daha gerçekçi. Yaş arttıkça pesimistlik oranı da artıyor. Araştırmacıları şaşırtan sonuç ise kişi geleceği konusunda ne kadar pesimistse, sağlığı ve geliri de o kadar istikrarlı oluyor. Lang, bunun insanların kalan zamanların sınırı konusunda daha hassas olduğunun bir göstergesi olduğu görüşünde. Ayrıca bu kişilerin, daha iyi bir gelecek umut etmektense var olan statülerini korumaya çalıştıkları kaydediliyor. Araştırma sonuçları “Psychology and Aging” adlı dergide yayınlandı.

YAŞAMAK İÇİN GÖZÜNÜ BİLE KIRPMAMAK

Bu araştırmaya Oscar'da En iyi Görüntü efekti alan Pi'nin Yaşamı adlı sinema filmiyle örnek verebiliriz. Filmde Pi karakteri okyanus ortasında bir sandalda uyanıyor. Ama yalnız olmadığını yırtıcı bir kaplanı gördüğünde anlıyor. Yaşamak için film boyunca hep tetikte olan genç adam yaşamanın çok ciddi bir iş olduğunu sergilediği mücadeleyle gösteriyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe  

İŞTE Pİ'NİN YAŞAMI'NIN FRAGMANI

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html