Mutluluk Ne Demek?

2 dakika okuma süresi

Mutluluk Ne Demek?

California Üniversitesi'nden Prof. Sonja Lyubomirsky, mutluluk için şu bilgileri veriyor: Kısmen genetik kısmen hayat.

California Üniversitesi'nden Prof. Sonja Lyubomirsky, mutluluk için şu bilgileri veriyor: Kısmen genlerimize şifrelenmiş bir mutluluk ayar noktasına sahibiz. İyi bir şey olunca mutluluk hissimiz artarken, kötü bir şey olunca azalıyor. Ancak her iki durumda da, bilimsel olarak "hedonik uyum" diye adlandırılan güçlü ve inatçı bir olgu nedeniyle ruh haliniz çok geçmeden ayar noktasına geri döner. İnsanların her şeye alıştığını bilirsiniz."

"SEVGİLİNİN YATAĞINA BİR GÜN KAHVALTI GÖTÜR"

Lyubomirsky'nin bulguları kışkırtıcı ve bazen de genel kanılara aykırı olabiliyor. Ona göre kiracılar ev sahiplerinden daha mutlu. Olumlu deneyimleri arada kesmek onları daha zevkli kılıyor. İyilik yapmak (aynı eylemi çok sık yapmak zorunda kalmamak şartıyla) insanları daha mutlu hissettiriyor. (Sevgilinizin kahvaltısını bir gün yatağına götürmek harika hissettirir. Bunu her gün yapınca, angarya gibi gelir.) Pek de ruh hali gurusuna benzemeyen Lyubomirsky, "Tüm o gülen yüz simgelerinden, gökkuşakları ve yavru kedilerden gerçekten nefret ediyorum" diyor.

MUTLULUK NASIL ARTIRILIR?

Mutluluğun nasıl artırılabileceğiyle ilgili çalışmalarının önemsenmesinden yıllarca endişelenen Lyubomirsky, mutlu ve mutsuz insanların özelliklerini tarafsız ve neredeyse antropolojik bir nesnel l ikle sınıflandırmaya odaklandı. Ama herkes şunu sormaya devam etti: "Bu nasıl oluyor? Kendimizi nasıl daha mutlu edebiliriz? Bu yüzden araştırmalarını tamamen bu sorular üzerinde yoğunlaştıran Lyubomirsky, mutsuz insanların çok kıyaslama yaptığını ve sonuçlar hakkında kaygılandığını buldu. Bu insanlar kötü bir sonuç alıp başkalarının daha da kötü sonuçlar aldığını öğrendiklerinde, çok iyi bir sonuç alıp başkalarının daha da iyi olduğunu öğrendikleri duruma göre kendilerini daha iyi hissediyor."

HAKİKİ MUTLULUK İÇİN

Lyubomirsky deneylerinden birinde iki gönüllünün, kukla yardımıyla hayali çocuk seyircilere arkadaşlık hakkında aynı anda ders vermesini istemiş. Ardından kuklacılar birbirleriyle karşılaştırılmış: Çok iyiydin ama ortağın senden daha başarılıydı veya kötüydün ama ortağın senden de kötüydü. Kuklacılık değerlendirmesinden önce mutlu olan gönüllüler, ortaklarından daha kötü bir performans sergilediklerini duymayı pek umursamayıp çoğunlukla buna aldırış etmedi. Ama mutsuz gönüllülerin yıkıldığını belirten Lyubomirsky, "Anlaşılan mutsuz kişiler Gore Vidal'e atfedilen alaycı özdeyişe inanıyordu: 'Hakiki mutluluk için başarılı olmak yetmez. Arkadaşların da başarısız olmalı'" diye yazdı. Ona göre bu durum muhtemelen, Almanca kökenli bir kelimenin (schadenfreude: başkalarının üzüntüsüne sevinme), Yiddişçe bir kelimeden (shep naches: başkasının başarısından duyulan mutluluk) çok daha yaygın bilinmesini açıklıyor. Kaynak: New York Times

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html