Mutlu Çocuk Yetiştirme Kuralları

2 dakika okuma süresi

Mutlu Çocuk Yetiştirme Kuralları

Eğer bir çocuğunuz varsa kuşkusuz en mutlu çocuk sizin çocuğunuz olsun istersiniz. Ancak yaptığınız bu hatalar tüm isteğinizi köreltebilir.

Kabul edelim her anne-babada olduğu gibi sizde de mükemmel ebeveyn olma tutkusu var. Bu gayet doğal ancak mutlu çocuk yetiştireyim diye bazen abartıyoruz sanırım ne dersiniz? Yoksa siz de mutlu çocuk yetiştireyim derken çocuğun her istediğini yerine getirenlerden misiniz? Aman diyelim anne-babalar bu hataya düşmeyin!

Eğer böyle bir yöntemle çocuk yetiştiriyorsanız çocuğunuzu mutlu olmaktan öte mutsuzluğa ve sınır tanımayan bir yapıya getiriyorsunuz.

İşte bu noktada siz ebeveynlere yardımcı olabilmek adına Bayındır Sağlık Grubu’nun hazırladığı ve Daha İyi Yaşam’ın düzenlediği mutlu çocuk yetiştirme kurallarını ve çocuk yetiştirmede en çok yapılan hataları bir araya getirdik.

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Birgül Bayoğlu, çocuk yetiştirirken yapılan hataları ve çözüm yollarını anlattı:

-Çocuğun sorusunu doğru anlayarak cevap verin: Çocuğunuzdan gelen soruları kesinlikle kendi öngörülerinizle cevaplamayın. Çocuğunuzun gerçek duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışın.

-Çocuğun anne-babayla ilişkisinin farklı olacağının bilincinde olun: Çoğu ebeveyn çocuğunun babasıyla olan iletişimine çoğu zaman müdahalede bulunur babanında kendisi gibi yaklaşmasını ister. Ancak unutmayın ki iletişim farkı mutlaka olur ve olması gerekir.

-Çocuğunuz oynadığı oyunu kendisi yönlendirsin: Oyun çocukların hayal penceresi olduğundan onlara oyunda müdahale etmeyin. Çocuğunuza oyun sırasında yönlendirme yaptığınızda bu durum onda öfke ve hırçınlık yaratır.

-Çocuğa sürekli “hayır” demeyin: İlk 2 yaş dönemi çocukta deneme-yanılma süreci olduğundan bu dönemde çocuğunuzu baskılamayın. Her istenmeyen davranışında “hayır” dediğinizde çocuğunuzla sağlıklı iletişim kuramamanıza neden olur.

-Yüksek başarı beklentisi çocuğu olumsuz etkiliyor: Çocuğunuzdan sürekli olarak beklediğiniz başarı onda zamanla duygusal davranış bozukluklarına ve öfkeye dönüşür.

-3 yaşından önce tablet ya da telefondan uzak tutulaması gerekiyor: 3 yaşından önce çocuğa oyalanması için verilen tablet ya da telefon çocuğun dil gelişimini ve diğer zihinsel gelişimlerini olumsuz etkiliyor.

-Mükemmeliyetçilik, koruyucu tutum ve tutarsız tepkiler: Bu 3 davranış çocuğu başarısızlığa iten durumlar olup ileride çocuğun hayatında sıkıntı yaratıyor.

-Çocuğun her istediğini yerine getirmek: Çocuklarının her istediğini yerine getiren anne-babalar sınırlarını öğrenemeyen çocuklar yetiştirir.

*Mutlu çocuk yetiştirmenin kuralı mutlu bir aile ortamından geçiyor. Çocuğunuzu iyi tanıyarak iletişim kurmaya çalışırsanız daha mutlu yetiştirirsiniz.

Sizce mutlu çocuk yetiştirme nasıl olur?

Çocuklarda 0-6 Yaş Döneminin Önemi Nedir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html