Mucize Detoks İçeceği İle Tanışın!

3 dakika okuma süresi

Mucize Detoks İçeceği İle Tanışın!

Diyetisyen A. Murat Günal, sizler için yazdı: "Kilo Verdiren, Metabolizmayı Hızlandıran, Kalorisiz, Mucize Detoks İçeceği: Su"

Fazla kilolar, özellikle yaşla beraber yavaşlayan metabolizma ve vücudumuzda biriken toksinler düşünüldüğünde bir kurtarıcıya ihtiyacımız olduğu açık. Biliyorum karışık bir tarif vermemi bekliyorsunuz üzgünüm öyle bir tarif vererek sizleri kandıramam. Bugün gerçek bir mucizeden bahsedeceğim. O mucize SU!

su

Kilo Verdiren, Metabolizmayı Hızlandıran, Kalorisiz, Mucize Detoks İçeceği: SU

Yağsız kütlemize ve yaşa ve cinsiyete göre olarak değişse de vücudumuzun ortalama %50 ile %80’i sudan oluşmakta. Erkeklerde kadınlara göre daha fazla su var ve iki cinsiyette de bu oran yaşla ve yağ dokusu arttıkça düşmekte. Günlük sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak vücut ağırlığımızın %4’ü bize doğru miktarı veriyor. Örneğin 70 kg ağırlığındaki birisi için yaklaşık 2.8 litre yeterli gelmelidir. Çok fazla diye düşünmeyin! Bu miktara İçtiğimiz çay, kahveden yediğimiz meyvelere kadar aldığımız bütün sıvılar dahil. Kup kuru olduğunu düşündüğümüz besinlerde bile su bulunur. Örneğin buğdayda %10, Fındıkta %5 oranında.

su

Mucize detoks içeceği suyun saymakla bitmeyecek faydalarından sadece birkaçına bakacak olursak:

Vücudumuzun sıvı dengesini korur.

Tükürük salgısı, sağlıklı sindirim ve emilim, Vücut ısısının dengelenmesi ve iyi çalışan bir dolaşım sistemi için su şart.

Kilo verme ve sağlıklı kiloyu korumaya yardımcıdır.

Besinlerin su oranı ne kadar yüksekse kalori yoğunlukları da o kadar düşük olur. Ayrıca araştırmalara göre günlük içilen sudan %1 oranında daha fazla içmek doymuş yağ, kolesterol, şeker ve sodyum alımını düşürüyor.

Her güne ek olarak içeceğiniz bir büyük bardak su (240ml) 68 kalori daha az almanızı sağlayacaktır. Üç büyük bardak içtiğimizi farz edersek 205 kaloriden kurtulduk demektir ki bu da 4 km yürümekle aynı kalori.

Bunun dışında tuvalete her çıkışımızda da bir miktar kalori yaktığımızı unutmayın.

En önemli güzellik iksiri: SU!

Daha parlak bir cilt, güzel bir dudak, sağlıklı saçlar ve tırnaklar için kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliğin yeterince su içmek olduğunu unutmayın.

Eklem sağlığının vazgeçilmezi.

Hangimiz dönem dönem eklem ağrısı çekmiyoruz ki! Bunun sebebi eklemlerimizde bulunan ve iki kemiğin birbirine sürtmesini engelleyen sıvının azalması olabilir. Bunun için yapılacak en güzel şey bol bol su içip uyku düzenine dikkat etmek.

su

Su İle Gerçek Detoks 

Bu konu çok önemli çünkü müthiş bir bilgi kirliliği var. Detoks, detoksifikasyon kelimesinin kısaltmasıdır ve toksinlerin atılması anlamına gelir. Vücudumuzun bunu sağlayan 2 mükemmel organı mevcut karaciğer ve böbreklerimiz. Onlar sağlıklı oldukça güvendeyiz detoks metabolizması tıkır tıkır ilerleyecektir. Bunun için dışarıdan her hangi bir şey almanıza gerek yok. Evet, üzgünüm o çirkin tatlı yeşil şeyler pek de bir işe yaramıyor. Zararlı diyemem çünkü vitamin-mineral, lif ve sıvı içeriyor sadece bahsedildiği gibi detoksla bir alakası yok.

su

Karaciğer toksinleri parçalar ve böbrekler de kanı süzerek bu toksinlerin idrarla dışarı atılmasını sağlar. Aynı şekilde terleme yoluyla da bir takım toksinleri vücudumuzdan atabiliriz. Bu işler için vücudumuzun sadece ve sadece neye ihtiyacı olduğunu tahmin ettiniz sanırım. Evet SU!

su

Bunlar ve bunlar gibi daha birçok sebepten ötürü bol bol su içmeyi aman ihmal etmeyin. Eğer unutuyorsanız bir şişede göz önünde bulundurun hatta gerekiyorsa telefonunuza alarm kurun. Eğer tadından keyif almıyorsanız içerisinde çeşitli meyveler ya da nane gibi otlar bekleterek tatlandırabilirsiniz. Yeter ki “susadıysan aç bir gazlı içecek” reklamlarına kulak asmayın.

"Hadi şimdi hep beraber kalkıp büyük bir bardak su içelim. Bu sefer vücudumuza yaptığımız iyiliği daha iyi bilerek."

Öğr. Gör. Dyt. A. Murat Günal

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 43
  emoji
 • 51
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html