Meyvelerin Şeker Değerleri

2 dakika okuma süresi

Meyvelerin Şeker Değerleri

Her bir meyvenin kaç gram şeker içerdiğini biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Meyve yemek her zaman için oldukça sağlıklıdır.Besin değerleri oldukça yüksek olan meyvelerin bazıları yüksek miktarda şeker içermeleri ile de biliniyorlar. Daha İyi Yaşam meyvelerin 100 gramında kaç gram şeker olduğunu sizler için derledi. Meyveleri tüketirken şeker oranlarını hatırlayarak dikkatli tüketmenizde yarar var, bizden söylemesi :)

Meyvelerin Şeker Miktarları

İncir

Listenin en baş sırasında bulunan incir, kuru ya da yaş olarak cilde ve vücuda oldukça faydalı bir meyve ancak incir tüketirken dikkatli olmanızda yarar var çünkü 100 gram incirde yaklaşık olarak 16 gram şeker var. %16 oran ie oldukça fazla.

meyve

Üzüm

Salkımlarca yenebilecek lezzette olan üzümü ise 100 gram tükettiğinizde 15 gram kadar şeker tüketmiş olacaksınız. Üzüm ve incir gibi şeker miktarını yüksek meyveleri tüketirken porsiyonlarınızı küçültmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kiraz

Kiraz ile kulaklarınıza küpe yapmanız yemenizden daha sağlıklı olabilir çünkü kirazın 100 gramında 13 gram kadar şeker var. Kiraz, en çok şeker miktarına sahip yaz meyvelerinden.

Elma, Erik, Yaban Mersini ve Armut

Çok sevdiğiniz bu meyveler ise 100 gramında 10 gram şeker bulunduran meyveler. Şeker tüketimini azaltmak adına u meyveleri kararında tüketmelisiniz.

meyve

Kavun, Kayısı, Şeftali ve Karpuz

Yaz aylarında meyve tabağında mutlaka olan meyveler arasında kavun, kayısı, şeftali ve karpuz mutlaka vardır. Peki bu yaz meyvelerinin içerdiği şeker miktarını biliyor musunuz? Tüm bu meyvelerden 100 gram kadar bir tabağa koyun. Toplamda 400 gram kadar meyve olacaksınız ve vücudunuza kattığınız şeker ise tam olarak 32 gram şeker. Yani bu meyvelerin tümü 100 gramında 8 gram şeker içeriyor.

meyve

Çilek ve Böğürtlen

Oldukça tatlı meyvelerden hoşlanıyorsunuz ve tercihiniz çilek ve böğürtlenden yana. Doğru bir tercihe yakınsınız çünkü 100 gramında yalnızca 5 gram şeker olan bu meyveler diyet ve beslenme programlarında son derece öne çıkan meyveler arasında.

Ahududu

Listenin en sonundaki ahududu ise 100 gramında sadece 4 gram şeker bulunduruyor. Oldukça az şeker oranı ile dikkat çeken ahududuyu tüketirken de çok tüketmemeye özen gösterin.

meyve

Siz kendinize özel bir meyve tabağı oluştururken hangi meyveleri tercih ediyorsunuz? Bizimle paylaşın :)

Ülkemizde Her 7 Kişiden Biri Diyabet Yani Şeker Hastası Biliyor Musunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/-12707.html