Menopozun Yaşı Kaç?

1 dakika okuma süresi

Menopozun Yaşı Kaç?

Menopoz hangi yaş aralıklarında görülür biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için menopoz ve yaş hakkında tüm bilinmeyenleri derledi.

Menopoz, bir kadının bir yıl kadar adet görmemesi ve kişinin yumurtalıklarındaki yumurta sayısının tükenmesidir. Menopoz kısaca son kez görülen adet olarak tanımlanabilir. Ateş basması, sinirlilik, sık sık terleme gibi belirtiler, bilinen en belirgin menopoz şikayetleridir.

menopoz

Menopoz Kaç Yaşında Görülür?

Toplumların beslenme çeşitleri, yaşayış stilleri ve iklimleri gibi bir çok hususa göre değişiklik gösteren doğal menopoz, dünya genelinde ortalama olarak 45-55 yaş aralıklarında görülür. Ülkemizde ise menopozun ortalama yaşı 47’dir.

Erken ve geç olarak kategorilere ayrılan menopoz, bu süreçlerde farklı yaş gruplarında görülmesi ile “erken” ve “geç” olarak tanımlanmıştır. 

menopoz

Erken Menopoz ve Yaş

Erken menopoz, genetik ve tıbbi bir çok nedene bağlı olarak erken gerçekleşebilir. Genelde 40 yaşından önce görülen erken menopoz, beklenmedik bir anda adetten kesilme ile kendisini belli edebilir. Hiçbir rahatsızlığı olmayan kadınlarında sene de en az bir kez kontrol amaçlı jinekoloğa gitmeleri gerekmektedir.

menopoz

Geç Menopoz ve Yaş

Geç menopoz için herhangi bir yaş faktörü kesin olarak söylenemese de ortalama olarak 54 yaşından sonra görülür. Eğer özel bir rahatsızlığınız yoksa ailenizdeki kadınların (anne, abla, teyze, anneanne vb.) kaç yaşında menopoza girdiğini öğrenerek, menopoz yaşınızı tahmin etmeniz zor olmayacaktır.

 

Eğer 50 yaşınızı geçtiyseniz ve hala menopoz belirtilerini kendinizde gözlemleyemediyseniz bir uzmana danışmanın önemli bir hatırlatma olacağını unutmamalısınız.

 

Editörün Seçimi: Menopozu İleri Bir Tarihe Atın 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html