Meme Kanserinde 'Çok Daha Erken' Teşhis Müjdesi!

3 dakika okuma süresi

Meme Kanserinde 'Çok Daha Erken' Teşhis Müjdesi!

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası, ancak erken teşhis hayat kurtarabiliyor!

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası. Çünkü her 8 kadından biri hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanıyor. Erken tanı ve evrelendirmenin doğru yapılması ise hayat kurtarıyor. 

Memede saptanan şüpheli lezyonların değerlendirilmesinde ve doğru evrelendirilmesinde çok sık kullanılan USG, mammografi ve MR gibi anatomik görüntüleme yöntemleri çeşitli durumlarda yetersiz kalabiliyor. Pozitron Emisyon Mammografi (PEM) veya meme PET son yıllarda geliştirilmiş olan teknoloji ile memedeki çok küçük boyutlardaki lezyonlar henüz anatomik olarak görüntülenebilecek düzeye gelmeden gösterilebiliyor.

Meme PET’in 1.6 mm’ye kadar küçük boyuttaki lezyonları gösterebildiğini söyleyen Liv Hospital Nükleer Tıp Merkezi’nden Uzm. Dr. Nurhan Ergül “PEM diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla daha yüksek duyarlılıkta bulgular sunuyor. Ayrıca metal implantı olan veya klostrofobik hastalarda, obez veya kifozlu hastalarda MR, mamografi gibi diğer görüntülemelerin yapılamadığı durumlarda da PEM rahatlıkla yapılabiliyor” diyor.

Meme PET nedir ve hangi hastalarda kullanılır?

Pozitron Emisyon Mammografi (PEM) veya meme PET olarak adlandırılan ve son yıllarda geliştirilmiş olan teknoloji ile memedeki çok küçük boyutlardaki lezyonlar henüz anatomik olarak görüntülenebilecek düzeye gelmeden gösterilebilir. PEM, aslında uzun yıllardır onkolojide çeşitli tümörlerin tanı, evreleme ve takibinde çok sık kullanılan PET (Pozitron Emisyon Tomografi) tetkiki ile aynı prensipte çalışan ancak PET’ten çok daha yüksek rezolüsyonlu çekim yapabilen ve 1.6 mm kadar küçük boyuttaki lezyonları gösterebilen bir tetkiktir. Dünyada çok az sayıda merkezde ve Avrupa'da yalnızca iki ülkede bulunan Meme PET Liv Hospital Ulus bünyesinde Nükleer Tıp bölümüne bulunuyor.

Özellikle hangi hasta gruplarında faydalı oluyor?

Meme kanseri tanısı almış olan bir hasta operasyon öncesinde doktoru tarafından PEM için yönlendirilebilir. PEM ile memede diğer görüntüleme yöntemleriyle tespit edilemeyen lezyonlar varsa bunlar yüksek duyarlılıkla tespit edilerek hastalığın memedeki yayılımı kesin ve net bir şekilde ortaya konabilir. Böylece operasyon yapılacak alanın büyüklüğü daha doğru bir şekilde değerlendirilerek sonrasında yeniden operasyon geçirme riski ortadan kaldırılabilir. PEM’in diğer bir kullanım alanı da meme kanseri nedeniyle tedavi görmüş ve takip edilen hastalarda hastalığın nüks edip etmediğinin kontrolüdür. Bu hastalarda diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla daha yüksek duyarlılıkta bulgular sunar. Ayrıca metal implantı olan veya klostrofobik hastalarda, obez veya kifozlu hastalarda MR, mamografi gibi diğer görüntülemelerin yapılamadığı durumlarda da PEM rahatlıkla yapılabilir.

PEM çekimi nasıl yapılır?

Tıpkı PET çekimlerinde olduğu gibi PEM’de de hastalara şeker ile aynı yapıda ve düşük dozda radyoaktivite ile işaretlenmiş bir madde olan F-18 Fluorodeoksiglukoz (FDG) adındaki madde damardan enjeksiyon yoluyla verilir. Hastaların bu enjeksiyon öncesinde en az 6-8 saat kadar aç olması gerekir. Hastanın kan şeker düzeyi ölçülür ve kan şekeri 200 mg/dl’nin üzerinde ise enjeksiyon yapılmaz. Şekerinin düşmesi sağlandıktan sonra madde verilir.

Radyoaktif madde enjekte edildikten sonra 60-90 dakika kadar vücuda yayılması beklenir. Bekleme süresi sonunda hasta çekime alınır. Çekim sırasında hasta bir sandalyeye oturur ve tıpkı mamografi çekiminde olduğu gibi hastanın her iki göğsü ayrı ayrı iki dedektörün arasına yerleştirilerek yaklaşık 10’ar dakikalık olan çekimler yapılır. Bu çekimlerde hastanın göğsü mamografide olduğu gibi sıkıştırılmaz, yalnızca hareketsiz hale getirilir, bu yüzden mamografiye göre daha konforlu bir çekim yapılır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı