Masa Başında Çalışanları Bekleyen Tehlikeler

1 dakika okuma süresi

Masa Başında Çalışanları Bekleyen Tehlikeler

Masa başı işiniz varsa bu içeriğimizi mutlaka okumalı ve hemen hareket etmeye başlamalısınız!

Masa Başında Çalışanları Bekleyen Tehlikeler

Masa başında çalışmak beden gücü ile çalışmaktan tabi ki iyi bir çalışma biçimidir. Ancak masa başında çalışan bir insanın oturur oturmaz vücudu rahatlama durumuna geçer ve bacak kaslarındaki elektrik aktivitesi tamamen kapatılır. Bu sebep ile vücudun kan dolaşım hızı yavaşlar. Oturarak masa başında çalışan bir kişinin yaktığı kalori dakikada 1 kalori olarak belirlenmiştir çünkü yağların parçalanmasındaki yardımcı enzimlerin salgılanması yüzde 90’lara varan oranlar ile düşmektedir.

Masa başında 3 saat kadar oturan bir kişinin vücudunda bulunan iyi kolesterol oranı yüzde 20’lere varan orana kadar düşü göstermektedir. Masa başında oturarak çalışan bir kişinin diyabet hastalığı ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmaz olabilmektedir çünkü 24 saatlik bir dilimin ardından insülin varlığı yüzde 24 oranında düşüş göstermektedir ve diyabet hastalığını tetiklemektedir.

masa başı

Yapılan çeşitli araştırmalar da gösteriyor ki masa başında oturarak çalışan bir kişinin kalp krizi geçirme riski sigara içen bir birey ile aynı orandadır. Diyabet ve kalp hastalıkları gibi bedensel hastalıklara sebep olan masa başında oturarak çalışma depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.

Gün boyu egzersiz yapmak, düzenli beslenmek ve düzenli spor yapmak bile oturarak masa başında çalışmanın beraberinde getirdiği sağlık problemlerini engellemeye yetmemektedir. Masa başında çalışan birisi eve gidince de oturduğu zaman erken yaşta ölme riskini daha da tetiklemiş oluyor. Günde 3 saat kadar oturarak televizyon izleyen bir kişinin bile kalp krizinden ölme riskinin yüzde 60’larda olduğunu unutmayalım. Masa başında oturulan her 1 saat için ölüm riski yüzde 11 oranı kadar artış göstermektedir. Sağlıklı beslenir ve düzenli spor yapar iken masa başında oturma sürenizi minimum düzeye indirmeniz yararınıza olur.

Sizce masa başında çalışmak hangi sıkıntılara neden oluyor?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html