Makyajda Kullanılan Fırça Çeşitleri

1 dakika okuma süresi

Makyajda Kullanılan Fırça Çeşitleri

Güzel ve kusursuz bir makyaj için en önemli nokta doğru makyaj fırçasını doğru şekilde  kullanarak makyaj yapmaktır.

Yüzün her bölümünde kullanılacak olan fırçalar farklıdır. Gözler, dudaklar, yüze uygulanan allık ve pudra için kullanılan fırçaların tipleri birbirinden farklıdır.  Son zamanlarda piyasaya sürülen bir çok farklı tipteki fırçalar kafaları oldukça karıştırmıştır. Bu nedenle her gün kullanılan farklı makyaj malzemeleri için her fırçanın farklı bir kullanım alanının olduğunu bilmeyenler olması gayet normaldir. Değişik yapıdaki fırçalar ve amaçlarından biraz bahsedelim.

Makyaj Fırçalarının Kullanım Amaçları

Makyaj fırçasının kullanılması makyaj sırasında hem hijyeni hem de malzemelerin karıştırılmasında homojenlik sağlar. Gözler için farklı amaçlarla kullanılan far fırçaları vardır. Far fırçası koyu renkler için küçük, daha açık renkler için büyük tercih edilir. Açılı far fırçası göz kapağının dışındaki bölgeye uygulama için diğer bir far fırçası olan kalem far fırçası da küçük bölgelere far sürebilmek için kullanılır. Göz altı morluklarının ve cilt kusurlarının kapatılmasında kapatıcı fırçası kullanılır. Eyeliner fırçası sert yapısı ile eyelinerin daha kolay sürülmesini sağlar. Kapatıcı fırçasının biraz daha büyük olanı fondöten fırçası olarak  tanımlanabilir. En büyük ve en uzun tüyleri olan fırça yüze pudra uygulaması için kullanılır. Bu fırçanın biraz daha küçük ve yumuşak olanı da allık fırçasıdır.

fırça

Makyaj Fırçaları Kullanım Şekilleri

Likit fondöten kullanılırken fırçaya alınan az miktar fondöten yüze hafif darbeler ile uygulanır. Bu şekilde fondöten fırça izi bırakılmadan homojen bir şekilde yüze yayılmış olur. Pudra kullanılan makyaj ürünlerinin yüze sabitlenmesi ve pürüzsüz bir görüntü için kullanılır. Tüm yüze uygulandığı için pudra fırçalarının büyük boyutlarda olması gereklidir. Ayrıca yüzün tahriş olmaması için yumuşak olmaları önemlidir. Açılı yapılan allık fırçaları kullanmak da elmacık kemiklerinin üzerinden yukarıya doğru uygulama için kolaylık sağlar.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html