Maksimalist Moda Akımı

1 dakika okuma süresi

Maksimalist Moda Akımı

Maksimalist moda akımı son derece abartılı ve gösterişli aynı zamanda da şık ve göz kamaştıran tarzı olan 80'li yılların moda trendleridir.

Kelime anlamı ile 'aşırı abartı' anlamına gelen maksimalizm akımını, dönem kıyafetlerinin abartılı tarzından da anlayabiliriz. Minimalizm moda akımı olarak gösterilen 60'lı yılların sadeliğinin zıttı olan maksimalist tasarımlar oldukça da dikkat çekicidir. Bazı kesimler stil sahibi olmayı gösterişli giyinmek olarak düşünür ve sadelikten oldukça uzaklaşır. Özellikle de moda dünyasında aşırı dikkat çekme isteği her zaman olmuştur. Canlı renkler, cesur dekolteler ve kesim tarzları ile göz alıcı modeller bu moda akımını oluşturur.

Dikkat Çekici ve Abartılı Kıyafetler

80’li dönemlerde maksimalist moda akımına uyum sağlamak için abartılı ve büyük aksesuarlar, gösterişli saç modelleri tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. Büyük şapkalar ve gözlükler hatta kışın giyilen şık kabanlar da bu moda akımının trendlerindendir. Ayrıca büyük düğmeleri,  kemeri ve püskülleri ile yapay kürklerde bu moda akımının vazgeçilmezlerindendir. Maksimaliz moda akımı sadece giyim tarzı, saç ve makyaja değil dönemin mimarisine, hatta evlerin dekorasyonuna kadar uzanmıştır.

moda

Minimalizm Karşıtı Maksimalizm Moda Trendi

Minimalizm gibi sadeliği temsil eden moda akımının karşıtı olarak oluşan maksimalizm trendini günümüz kıyafetlerinde de zaman zaman görmekteyiz. 2017 moda trendleri arasında bu akıma ait tarzda modeller önemli bir yere sahiptir. Geçtiğimiz yıl çok sayıda defile 80’lerin etkisi saç ve metalik vurgulu abartılı makyaj modellerini karşımıza çıkartmıştır. Ayrıca yüksek topuklu ve süslü ayakkabılar, büyük ve şık kolyeler ile de kombinasyonlar yapılmıştır. Günümüzde de maksimalizmin abartılı tarzını uygulamak isteyenler kıyafetlerini tamamlayıcı büyük küpeler, abartılı takılar takmakta ve parlak, şık şapkalar, püsküllü şallar kullanmaya devam etmektedir.

Maksimalist moda akımını siz nasıl buldunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html