Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

1 dakika okuma süresi

Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

"Hangi kuruyemiş nelere iyi geliyor?" Daha İyi Yaşam'da...

Kuruyemiş normalde diyet listelerinin baş düşmanı. Fakat kavrulmamış,yağsız ve tuzsuz kuruyemişler yediğinizde vücudunuza fayda sağladığını biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam ekibi olarak bu konuda uzmanların yapmış olduğu araştırmaları sizlere aktarıyoruz : )

Uzmanlardan alınan bilgilere göre, beyaz leblebi mide suyunu çekmede birebir olduğu gibi zayıflamak isteyenler için açlıklarını bastırmada da ideal bir gıda olarak tanımlanıyor. 

Adapazarı tarafında yetiştirilen iç kabak çekirdeği ise, prostat hastaları ve bağırsağında tenya bulunanlar tarafından aç karnına tüketildiğinde oldukça faydalı oluyor. 

Aç karnına bir-iki adet yenmesi tavsiye edilen acı badem, şeker hastalarına fayda sağlarken, üryani erik, kabuğu soyulmuş incir ise bağırsakları yumuşatıyor. 

Siyah üzüm, kan yapıcı özelliği nedeniyle çocuklara ve hanımlara iyi geliyor.

Kayısı ise karaciğer için oldukça faydalı bir meyve olarak gösteriliyor.

Kuruyemişler stresi bastırmakta yardımcı olduğu gibi sigarayı bırakan insanlar için de oyalayıcı rol üstleniyor. Ancak sigara yerine kuruyemişi tercih edenlerin, kilo sorununa herkesten çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. 

Hangi kuruyemişin en kalitelisi nerede üretiliyor?

Türkiye'den, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok Arap ülkesine önemli oranda kuruyemiş ihraç edilirken, en kaliteli fıstığın, Silifke, Anamur ve Osmaniye'de; bademin, Siirt ve Datça'da; sarı leblebinin, Manisa-Kula, Çorum, Kütahya-Tavşanlı; beyaz leblebinin Denizli-Tavas'ta; fındığın, Giresun-Bulancak ve Ordu'da; kabak çekirdeğinin,Edirne'de; ay çekirdeğinin, Kayseri ve Erzurum'da; Antep fıstığının ise Gaziantep ve Siirt'te üretildiği belirtiliyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/cilt-catlaklari-icin-dogal-cozumler-12660.html