Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

1 dakika okuma süresi

Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezi olan hurma şişmanlatır mı?

Ramazan ayında sofralarımıza konuk ettiğimiz hurma ve pideyi sevmeyen, özlemeyen var mı? Sofralarımıza bereket ve güzellik getiriyorlar. Hurma, besin değeri açısında kaliteli. Ancak hurmanın, tüketimini sınırlamakta fayda var!

Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar'ın konuya ilişkin bilgilerini Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Kuru hurma, yüksek fibrin içeriği ile kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, oruç tutarken uzun süreli açlık sebebiyle bozulan bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir.B1, B2 vitamin içeriği ile sinir sistemini korur ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. 

A vitaminine sahip olan hurma, göz sağlığının korunmasında etkilidir ve gece körlüğüne karşı koruyucudur. Antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunur.

Cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında büyük rol oynar. 

Yüksek miktarda potasyum içeriği ile vücudun potasyum dengesini ayarlar ve tansiyon düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanların günlük tüketmesi önerilir.Yüksek lif içeriği ile kötü kolesterol düzeyini düşürür ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Glikoz içeriği yoğun olan kuru hurmanın fazla tüketilmesi kan şekerini ani yükseltmekte ve şeker hastalarında risk oluşturmaktadır. Bu sebeple birçok mucizevi etkisi olan kuru hurmayı, ramazan ayında dikkatli tüketmek gerekmektedir.Tek bir hurmada 20 kalori bulunur. Kuru hurmanın fazla tüketimi yüksek kalori değeri sebebiyle kilo alımını hızlandırır. Bu nedenle iftarda 2-3 tane tüketilecek hurma, vücut sağlığı için yeterlidir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html