Kurban Eti Nasıl ve Ne Koşullarda Saklanmalıdır?

1 dakika okuma süresi

Kurban Eti Nasıl ve Ne Koşullarda Saklanmalıdır?

"Kurban eti nasıl ve ne koşullarda saklanmalıdır?" sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam sizler için derledi! Herkese iyi bayramlar!

Öncelikle herkese iyi bayramlar dileriz :)

Hazır Kurban Bayramı gelmişken falanca kişiden, ondan, bundan gelen etler dağ gibi birikti. E hepimizin de sorduğu sorular belli! Nasıl saklayacağım? Biriken etlerin hepsini bi anda tüketmek de mümkün olmadığı için birçok etin çöpe gittiği de oluyor.

Kavurmasıydı, yemeğiydi derken bir türlü bitiremediğimiz etler; kurban bayramının bereketinden olsa gerek bir hafta boyunca evde et pişiyor! Gerek eş dot, akraba, gerekse kişinin kesmesine göre de bu miktar değişiyor. 

Elbette hepimiz aynı şartlarda olamasak da elimizden gelen hepimizi bizimle aynı şartlara koyabilmek. Kurban bayramının asıl ruhu da bu bence! Paylaşmak, sevmek, sevilmek ve hatırlanmak..

Kurban bayramının da öneminden böyle kısa bahsettikten sonra, asıl konumuza gelelim.. "Kurban eti nasıl ve ne koşullarda saklanmalıdır?" sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam sizler için derledi! 

DERİN DONDURUCU DA EN FAZLA 3 AY SAKLANMALIDIR!

Kırmızı et, proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski vardır. Bu yüzden saklama koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta, -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanabilir.

Et küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek, bu da bakteri oluşumunu engelleyecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolabının en üst rafında bir gün bekletilerek çözdürme uygun seçenektir.

Unutmayın sağlığınız herşeyden ve herkesten önemli.. Herkese tekrardan iyi bayramlar!

Kaynak: Milliyet

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Püf Noktalar 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html