Kurban Bayramı'nda İkramlara Sınır Çizin!

3 dakika okuma süresi

Kurban Bayramı'nda İkramlara Sınır Çizin!

Kurban Bayramı'nda beslenmenize nasıl dikkat etmeniz gerektiği hakkında uzman önerileri Daha İyi Yaşam'da!

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı... Kurban Bayramı'nda ne kadar et tüketilmeli? Kurban Bayramı'nda et tüketimine sınır koyulmadığında ne gibi olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliriz? Peki, ya tatlı tüketimi? Bayramlarda yoğun ikram neticesinde maalesef tatlı tüketiminin de ucu kaçıyor!

Daha İyi Yaşam, İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale'nin bayram önerilerini sizler için derledi!

İyi bir kahvaltı yapılmalı!

Gittiğimiz bayram ziyaretlerinde sıklıkla tatlı ve et ikram edildiğinden sabah iyi ve doyurucu bir kahvaltı edilmeli. Böylece kendinizi et ve tatlı konusunda frenlemeniz daha kolay olacaktır. 

Tatlı ikramlarına hayır demeyi öğrenin

Kurban Bayramı’nın kırmızı etin yanı sıra tatlı tüketiminin de yüksek olduğu bir bayram olduğunu biliyoruz! Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale bu konuya ilişkin, "Akraba ziyaretine başlamadan önce yapılacak ısrarlara nazik bir şekilde hayır diyebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor" dedi. Bizce de kilit nokta burası aslında... İkramlara karşı iradeli olabilmek...

Kabızlık şikayeti olanlara

Etin sebzelerle ve salata ile beraber yenmesi hem kabızlık şikayeti olanlar için yararlıdır hem de demir açısından zengin olan etin besin değerlerinden faydalanma oranını artırır. Ayrıca sıcak hava nedeniyle aşırı terleme olacağından, et sindirimine yardımcı olması için beraberinde yeterince su içilmesi gerekiyor.

Dinlendirilmeyen ete dikkat!

Taze etin yeterince dinlendirilmeden yenmesinin ve aşırıya kaçılmasının sindirim problemine yol açabileceğini anlatan Taşkale şunları söyledi: 

  • Etin parçalandıktan sonra 1 gün dinlendirilmesi daha kolay çiğnenmesi ve sindirilmesini sağlar.
  • Yine de ilk gün tadına bakılmak isteniyorsa kısık ateşte kendi suyunda yavaşça pişirilmesi ve bir porsiyonda 100 gram olacak şekilde tüketilmesi uygundur.
  • Çocuklar, yaşlılar ve gebelerde yine sindirim sıkıntısı olabileceği için etin yağ oranının az olması gerekiyor.

Kronik rahatsızlıkları olanlar daha dikkatli olmalı

Diyabet, tansiyon ve kalp hastalarının özellikle dikkatli olmaları gerekiyor! Ani kan şekeri ve tansiyon değişikleri olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Et kesim yerinde hijyen gözardı edilmemeli

Kurbanlık hayvanların mutlaka veteriner hekim onayından geçmiş olması gerektiğini belirten Taşkale şunları söyledi:

"Kurbanlık hayvan kesimlerinin işinin ehli insanlar tarafından, bu iş için belirlenmiş yerlerde yapılması gereklidir. Aksi halde atıkların ve etraftan bulaşının neden olabileceği sorunlar olabilir. Bu durumda ette mikroorganizma bulaşması ve buna bağlı besin zehirlenmeleri sıklıkla görülebilir. Etlerin serin bir yerde, sineklerden korunarak, tercihen buzdolabında 1 gün bekletilmesi uygun olur. Kıyma yapılan etler ise fazla bekletilmeden dondurucularda saklanmalıdır."

Yoğun et tüketimi tehlikeli!

Kurban Bayramı’nda yoğun et tüketilmemeli. Tatlı ikramlarında olduğu gibi et tüketiminde de ölçüyü kaçırmamalıyız.

Mangal yaparken dikkat…

Kurban etleri ile mangal yapmayı planlayanları da uyaran Taşkale, közün iyi hazırlanması ve etin pişirilirken köze çok yakın olmaması gerektiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: 

"Aksi halde yüksek sıcaklık nedeniyle etin dış yüzeyinde kömürleşme ve besin değerinde azalma meydana gelir. Kişinin ağız tadına göre değişmekle birlikte, orta veya iyi pişmiş et tüketmek, etin besin değerlerinden faydalanmak için yeterlidir. Az pişmiş etlerde parazit bulaşması riski de vardır."

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Beslenme & Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html