Kurban Bayramı’nda Kalp Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

1 dakika okuma süresi

Kurban Bayramı’nda Kalp Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

Kurban Bayramı’nda hazırlanan o enfes aile sofraları ve yoğun kırmızı et içeren yemekler iştahımızı tamamen açmaktadır.

Birçoğumuz, o yemekleri görünce elbette kontrolsüz ve düzensiz beslenme eğilimi gösterebiliyoruz. Sağlıklı beslenmek veya beslenmemek tamamen sizlerin elinde. Özellikle koroner kalp hastalığı olan bireylerin et tüketimine dikkat etmesi çok önemlidir. Düzensiz ve kontrolsüz beslenme yapıldığı takdirde hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları ve karaciğer yağlanması gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu gibi rahatsızlıkları olan bireylerin kesinlikle diyet listelerinin dışına çıkmamaları gerekmektedir.

Kurban Bayramı’nda Kalp Sağlığına Nasıl Dikkat Edilir?

Sağlıklı bireyler de et tüketimi miktarına, etin yağsız yeri seçimine, sakatat tüketiminden uzak durmasına dikkat etmelidirler. Yağlı etlerin ve sakatatın doymuş yağı ve kolesterolü fazla olduğu için diyabet hastalarının da tercih etmemesi gereken bir durumdur. Etlerin pişirilmesinde kızartmadan kaçınılmalı, daha çok haşlama ve ızgara tercih edilmelidir. Çok yüksek ısıda, ateşe yakın ve uzun süre pişen etler kanserojen maddelerin açığa çıkmasına neden olabileceği için tercih edilmemelidir.

Kalp sağlığımızı korumak için dengeli bir beslenmenin gerekli olduğunu hatırlatmak isterim. Elbette hipertansiyonu olan hastalar, kalp-damar rahatsızlığı olan hastalar, karaciğer yağlanması olan hastalar ve şeker hastaları için de et tüketimi söz konusudur. Buradaki ana unsur diyete dikkat etmektir. Sadece et yenmemeli, sebze ve salata tüketimine de büyük özen göstermelidir. Aynı zamanda az tuzlu ve az yağlı beslenme yapılması gerekildiği unutulmamalıdır. Bu hastaların aynı zamanda Kurban Bayramı süresince fiziksel aktivitelerini yapmaya devam etmeleri, su tüketimine dikkat etmeleri ve kullandıkları ilaçları aksatmamaları gerekmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 4
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html