Kronik Yorgunluk Sendromu

2 dakika okuma süresi

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kendinizi en az 6 aydır yorgun mu hissediyorsunuz? Nedeni kronik yorgunluk sendromu olabilir..

Bir türlü bitmek bilmeyen yorgunluklarınız varsa, akşamları çok erken yattığınız halde sabahları yataktan kalmakta zorluk çekiyorsanız, sürekli agresif ve depresif oluyorsanız, kendinizde yeterli enerjiyi bulamıyorsanız üzgünüz ki nedeni iş yorgunluğu değil nedeni, Kronik Yorgunluk Sendromu.

Kronik Yorgunluk Sendromu kimlerde görülüyor?

Bu rahatsızlık genellikle yoğun iş temposuna sahip kişilerde görülüyor. İstek kaybı ve insanlardan uzaklaşma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Kronik Yorgunluk Sendromu olana kişilerde ciddi oranda iş verimliliğinde düşüş görülüyor.

Kişiyi sosyal hayattan kopararak hiçbir aktivite yapmasına izin vermiyor. Kronik Yorgunluk Sendromu rahatsızlığının öyle bir dezavantajı var ki oda kesinlikle dinlenerek geçmemesi.

Peki ne yapacağız diye kaygılanıyorsanız işte yapmanız gerekenler..

Kronik Yorgunluk Sendromu​ ile baş etme yolları

-İş yükünü hafifletmek

-Egzersiz yapmak

-Stresle baş etme yöntemleri

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU KADINLARI ETKİLİYOR

Günümüzün en yaygın hastalığı haline gelen Kronik Yorgunluk Sendromu en çok kadınları etkisi altına alıyor. 6 aydan uzun süren kas ve eklem ağrıları, bulantı ve konsantrasyon bozuklukları gibi birçok belirtiyle ortaya çıkabiliyor. Ancak bu hastalığın oluşum nedeni bilinmiyor. Uzmanlar organik mi yoksa psikolojik mi olduğu konusunda tartışıyor. En belirgin özelliği kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesi. 

Kronik Yorgunluk Sendromu kişide uyku bozukluğuna neden oluyor ve kişi bir türlü dinlenmeyi sağlayamıyor.  Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler sürekli depresif duygulanım durumundadır. Kronik Yorgunluk Sendromu ne yazık ki, şuan için bir kesin tedavisi mümkün değil.  Ancak uzmanların araştırmalarına göre en etkili tedavi yöntemim egzersiz.  Yapılan egzersizler Kronik Yorgunluk Sendromu yaşayan kişilerin günlük aktivitelerini arttırıyor ve yorgunluğunu azaltıyor. Bu nedenle uzamanlar günde 30 dakika yürüyüş öneriyor.

Enerjinizi yeniden toparlamak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Kronik Yorgunluk Sendromu rahatsızlığını hayatınızdan çıkarmak için:

-İş hayatınızda ve özel hayatınızda aktivite değişiklikleri yapın ve yeni stratejiler belirleyin.

-İş hayatınızda grup çalışmalarına ağırlık verin birlikte bir şeyler yapmaya çalışın.

-Stresinizi yönetmeye çalışın ve stresin sizi yönetmesine izin vermeyin.

-Kendinize aktivite programları hazırlayın. Çok ve az çalıştığınız günlerin listesini tutun bu sayede ne kadar iş yaptığınız ortaya çıkacaktır.

-Çalışma ortamınıza yeniden bir düzenleme yapın.

-Gün içinde uyumamaya çalışın.

-Bol vitaminli, mineralli yiyecekler tüketin.

-Kas gevşeticilerden destek alın.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere Kronik Yorgunluk Sendromu hakkında bilgilerimizi aktardık. Bu rahatsızlığı yaşayanlar detaylı bilgi verebilir mi?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html