Köpekbalığı Korumasında Tarihi Gün

2 dakika okuma süresi

Köpekbalığı Korumasında Tarihi Gün

Kritik olarak tehlike altında ve ticari açıdan oldukça değerli üç tür köpekbalığına Bangkok CITES toplantısında ek koruma verildi. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Flora ve fauna ticaretini düzenleyen gövde, köpekbalıklarının 'statüsü yükseltmek için üçte iki çoğunluk tarafından oylandı. Kampanyacılar hareketi deniz koruması için tarihi bir atılım olarak nitelendirdi. Kararlar bu haftanın sonunda doğru toplantının son gününde hala tek bir oyla değişebilir. Oceanic whitetip, üç çeşit çekiçbaş ve dev köpekbalığı türlerinin her üçünün de aşırı avlanma sebebiyle ciddi tehlike altında olduğu bildirdi. Yüzgeçlerinin çorba için kullanıldığı ticaret artarken, köpekbalıklarının son yıllarda sayıları ciddi biçimde azaldı. Solungaç plakalarının Çin’de ilaç sektöründe kullanılması üzere tropik dev balıklar öldürülüyor. Köpekbalığı destekçileri 1994’ten beri bu türleri CITES’ın koruması altına aldırmaya çalışıyor. Fakat harekete Çin ve Japonya uzun süredir muhalefet olmakta. Bir dizi faktör bu durumu değiştirdi. Uzmanların söylediğine göre kritik değişiklik, Güney Amerika ülkelerinin köpek balıklarının dirisinin ölüsünden daha değerli olduğunu anlamasıyla oldu. WWF International’dan Dr Colman O'Criodain; " Özellikle çekiç kafalı köpekbalıklarının turistler tarafından çok değer gördüğünü ve uzak gelecekte CITES tarafından koruma altına alınacağını anlamış bulunuyorlar" diyor.

Yasaklama değil, düzenleme! 

Köpekbalıkları için çıkarılan bu koruma ticareti önlemiyor, sadece düzenliyor. Hem ithalatını hem de ihracatını yapan ülkeler için artık ruhsat gerekiyor. Eğer bir millet, CITES tarafından koruma altında olan bu hayvan ve bitki türlerinden fazlaca alırsa bir dizi yaptırımlara maruz kalabilecek. Oylar verilirken bazı kampanyacıların alkışladığı ve birbirlerini tebrik ettiği görüldü.

Dr Susan Lieberman "Böyle bir döneme gelmek CITES için gerçekten anlamlı. Bu türlerle başa çıkabiliriz, uluslararası ticareti yönetebiliriz. Lütfen deniz canlılarından korkmayın." dedi. Uluslararası balık ticareti içinde CITES’ın uzantısı olan otoriteler Çin, Japonya ve Asya mülletlerinin bu önerilere şiddetle karşı çıkacağından uzun süredir endişe etmekte idi.

Fakat pek çok Batı Afrika ülkesi kendi yerli köpekbalığı avcılıklarının büyük denizaşırı operasyonlarla tahrip edildiğini görünce kısıtlamaların lehine oy kullandı. Bir diğer faktör ise para. Özellikle Avrupa Birliğinden gelen nakit. Heyet başkanı toplantıda fakir ülkelere balıkçılık uygulamalarını değiştirmeleri için para yardımı yapılacağını söyledi. Feargal O'Coigligh toplantıda "Eğer bunun için ihtiyaç varsa, bağış hazırlanacaktır. " dedi. Düzenlemeler bu toplantının son oturumunda bozulmuş olabilir. Bu farkındalık, kutlamaları şimdilik erteliyor. Dr O'Criodain. "CITES deniz türleri için bir çağ açıyor" dedi

Kaynak: BBC

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı