Konuşmadan Etkileme Sanatı

2 dakika okuma süresi

Konuşmadan Etkileme Sanatı

Karşınızdakiyle hiç konuşmadan da sürekli bir iletişim halinde olduğunuzu biliyor musunuz?

İnsanlarla konuşmadanda iletişim halinde oluruz ve bunu vücut dilimiz,mimiklerimiz ve bakışlarımızla yaparız.Kimisi istemsiz kimisi bilerek kurulmuş bir iletişimdir.Mesela; Aranızda birşeyler geçen ve ya geçmesi mümkün olduğunuz kişiyle aynı masaya oturduğunuzda vücutlarınızın bir süre sonra birbirine doğru döndüğüne siz de şahit olacaksınız.Bu tarz hareketler karşınızdakiyle birbirinize farketmeden mesajlar iletiyor.

Gelelim sazsız sözsüz karşımızdakini etkilemenin yollarına :)

•En önemli aracımız,bedenimiz! Beden diline dikkat etmemiz gerektiği kadar duruş şeklimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü fark etmeden hepimizin gün içinde omuzlarının öne düştüğü ve kambur duruyor.Kendine güvenen birinin duruşu dik ve geride omuzlarla dik olur.İlk kez giriceğiniz bir arkadaş ortamında bu iki duruşuda deneyin,hangisinde olumlu geri dönüşler aldığınızı görüceksiniz.

•Yerine göre giyinmek! Sadece aşk hayatınızda değil iş hayatınızda da bu böyle değil midir? İş görüşmesine fosforlu şeyler veya eşofman giyip gitmekle jilet gibi giyinip gitmek arasında uçurum vardır tabii ki.Görüştüğünüz kişiyle de ilk buluşmaya giderken onun aklını alacağınızı umduğunuz anda adliyeye gitmek üzereymişsiniz gibi bir tayyör-etek takımı giymeniz ilişkinin başlamadan bitmesine bile neden olabilir.

 

•Silik olmayın! Özgüven şart arkadaşlar.Neden mi? Yani çokta uzağa gitmeye gerek yok siz bir ortama girdiğinizde sönük bir tipi umursuyor musunuz? Hayır.Ama katıldığınız bir yerde özgüven yayan, enerjik ve güvenli tavırlarıyla gülümsemesini birleştirerek harika bir uyum yaratan insanları hiç tanımasanız bile odanın neresinde olurlarsa olsunlar fark edersiniz. Özgüven doğal olarak sizde bol olan bir şey değilse ne yapmalı? İçinizden veya aynaya bakarak "Ben harikayım!" ve ona benzeyen bir cümle kurup tekrarlarsanız, bir süre sonra inanmaya başlayacaksınız emin olun. 

 

•Gelelim ilk kez görüştüğünüz o şahısa.Tatmin edici bir tokalaşma ve sıkı bir göz teması. Karşınızdaki konuşurken onun gözlerinin içine bakmak ona verdiğiniz saygıyı belirtirken aynı zamanda onu can kulağıyla dinlediğinizin bir göstergesi. Karşınızdaki de siz konuşurken aynı şekilde karşılık veriyorsa ne ala! Tokalaşmaya gelirsek; dünya liderlerinin yaptıkları her görüşmede tokalaşma sırasında ellerini kameraların çektiği tarafa ve üste doğru koymaya çalıştığını biliyor musunuz? Bu hareket gücün göstergesi anlamına geldiği için örneğin Obama, dünyanın en güçlü lideri imajını korumak için böyle davranmak zorunda. Bunun yanı sıra tokalaşırken bazı kadınların yaptığı gibi parmaklarla, hatta bazı durumlarda parmak uçlarıyla tokalaşmaya çalışmak çok yanlış bir durum. Çünkü farkında olmadan güçsüz görünüyorsunuz! Karşınızdakinin elini tam olarak kavrayıp, tokalaşırken biraz da sıkarak gücünüzü göstermeniz sizi istediğiniz yere getirecek önemli detaylardan.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html