Kolayca Oda Boyamanın Püf Noktaları Neler?

1 dakika okuma süresi

Kolayca Oda Boyamanın Püf Noktaları Neler?

Odanızı kolayca boyamanın püf noktası, mümkün olduğunca odayı eşyadan arındırmanızdır.

Böylece eşyalara boya sıçramaz, leke çıkarma derdine düşmezsiniz, ayrıca çalışma alanınız da rahat olur.

Oda boyama işleminde en yorucu olan odayı boyamak değil, boya değen eşyayı temizlemektir. Boyama işlemi bittikten sonra oturup tek tek boyayı kazımak istemiyorsanız öncelikle eşyaları kaldırın, ya da odanın ortasına taşıyıp üzerlerini eski bir çarşaf veya naylonla kapatın. Sonra prizleri sökün. Prizlerle birlikte telefon hat çıkışları ve TV-uydu bağlantılarını da yerinden çıkarın.

Boyamaya Nereden Başlayalım?

Boyamaya önce tavandan başlamak daha kolaydır. Tabi boyamaya başlamadan önce tavandaki süsler ve elektrikli sabitlerin de sökülmesi gerekiyor. Daha sonra duvarlar kapılar ve radyatörler boyanır. Tavanı boyamak için tavandaki her şeyi söktük, duvarlar ve kapılara geçmeden önce de kapı kulpları ve mandalları da sökmemiz gerek. Bu şekilde, istemediğimiz boya lekelerinden korunmuş oluruz.

boya

Ayrıca boyamak istemediğimiz duvar varsa onu da naylonla kapatıp kenarların açılmaması için maskeleme bandıyla sabitleyebiliriz. Kapı ve pencereleri boyarken malzeme ahşapsa çok daha dikkatli olmamız ve kaliteli bir fırça kullanmamız ve boyayı ahşabın lifleri yönünde uygulamamız  gerekiyor.

Radyatörlerde ise önce alttaki boyayı zımpara ile kazımamız lazım ki alttaki boyayı kapatmak daha kolay olsun ve renkte deformasyonlar oluşmasın. Ayrıca odayı daha geniş göstermek için odadaki büyük parçaları duvarla aynı renkte seçersek göze batmazlar ve kalabalıklık yaratmazlar.

boya

Asker yeşilinin yatıştırıcı etkisinden, kırmızının dinamizm etkisinden, mavinin iştah kapatma etkisinden, turuncunun dikkat çekme etkisinden yararlanabiliriz mesela. Odadaki renk ve dizayn bizi ruhen etkileyeceği için seçimlerimize dikkat etmeli, bize iyi hissettiren renkleri seçmeliyiz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html