Klasik Müzik Nedir?

2 dakika okuma süresi

Klasik Müzik Nedir?

Klasik müzik hakkında bilmeniz gereken her şeyi Daha İyi Yaşam olarak sizler için kaleme aldık!

"Müzik nedir?" sorusunun yanıtı binlerce yıl öncesinden yankılanır... Peki müzik nedir, Daha İyi Yaşam olarak sizler için kaleme aldık!

Müzik Nedir?

Müzik insanlıkla akrandır. İnsanlık tarihinin başlarında müzik, insan gırtlağından çıkabilecek sesler ile kuru ağaçlar, taşlar, kayalar gibi vurup titreştirilerek elde edilebilecek seslerden ibaretti. Binlerce yıl süren ilkel kabile yaşantısı boyunca "gırtlaktan çıkabilen bir takım sesler"i kullanan insan, konuşmanın yani dilin oluşması ile artık ezgiler söylemeye, çeşitli sesler elde edebilen çalgılar yapmaya başladı.

İÖ 3000'lerden başlayarak Eski Mısır, Mezopotamya, Anadolu Uygarlıkları ve sonunda Roma İmparatorluğu'nda ezgi ve ritim düzeni ile ilgili kurallar oluşmuştu. Bu toplumlarda müziğin büyüsel gücüne inanılıyor ve büyük ölçüde bu nedenle kullanılıyordu. Resim şekillerinden anlaşıldığına göre, o çağ müziği bugünkü anlamda olmasa da çokseslilik içeriyordu.

müzik

Bugün "Klasik müzik" dediğimiz müzik türünün temelini oluşturan tekniklerin Orta Çağ Avrupası'nda yeşerdiği söylenebilir. 14-16 yy. Avrupası'ndaki feodal düzen, üç ana sınıftan oluşmuştu: Köylüler, Saraylılar ve Din Adamları. Bu üç kesiminde müzikleri farklıydı. Üçünün de özü, önceki uygarlıklardan gelen Orta Çağ halk müziğinde, saray müziği ve dini müziğin ilkeleri ve uygulamaları, burjuva sınıfının müziğinde buluşup klasik müziğin kuramını oluşturdu.

Müziğin yazıya geçirilmesi olan nota yazımı; majör minör dizilerinin temel alındığı tonal müzik; senfoni, opera, sonat gibi klasik müzikte bilinen tüm biçim kuralları bu müziğin gelişiminin sonuçlarıdır. Klasik müziğin önemli isimleri arasında; 17-18. yüzyılda Barok dönemden; Vivaldi, J.S. Bach 18-19. Klasik dönemden; Haydn, Mozart, Beethoven 19. yy. Romantik dönemden; Brahms ve Çaykovski örnek gösterilebilir. 20. yüzyılda modern dönemde ise; Schönberg, Webern, Berg, Henze, R.Strauss, Rahmaninov, Ravel ünlü besteciler arasında yer alır.

Günümüzde Klasik Müzik

20.yy.da Türk Beşleri olarak anılan besteciler Cemal Reşit Rey (1904-1985), Hasan Ferit Alnar (1906-1978), Ulvi Cemal Erkin (1906-1972) Ahmet Adnan Saygun (1907-1991) ve Necil Kâzım Akses (1908-1999) de Türk müziği dizilerini (makamlar), Türk müziğini yansıtan ritmik ve ezgisel özellikleri kullanarak tonal tekniklerindışında eserler verdiler. Akses’in öğrencisi olan Bülent Arel (1919-1990) ve Saygun’un öğrencisi olan İlhan Usmanbaş(1921) 12 ton tekniğinde eserler veren ilk Türk bestecileridir. 

müzik

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - Mutlaka Dinlenmesi Gereken 5 Türk Grubu!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/kisa-hazirlikta-tursu-yapimi-12689.html