'Kızınca Çok Güzel Oluyorsun' Klişesi Doğrulandı

2 dakika okuma süresi

'Kızınca Çok Güzel Oluyorsun' Klişesi Doğrulandı

'Kızınca çok güzel oluyorsun' klişesi doğrulandı! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Hemen hemen hepimiz bu klişeyi biliriz. Uzmanlar da, bu kadar çok söylendiğine göre bu işte bir iş vardır diyerek, klişsenin doğruluğu üzerinde test yapmış.

İngiltere'de Portsmouth Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Dr. Ed Morrison öncülüğünde yapılan araştırmada çekici olmayan insanlar geniş geniş gülerlerse zevksiz görünüyor. Çünkü ifadesinden çok yüzünün yapısının altında yatan esas şeyin farkına varılıyor. Dr. Morrison, araştırmasında çekicilik az olsun ya da çok olsun, 'insan kendini nasıl sunuyor' ya da 'nasıl görünüyor', onu inceledi. Araştırmada ifade ne olursa olsun yüzdeki çekiciliğin diğer insanın aklında sabit kaldığı ortaya çıktı.

‘’İnsanlar eş seçerken çekici yüzü tercih ederler’’

Dr. Morrison "Yüzün sert dokuları değişmez ve erkek veya kadın, insanlara yüzün yapısının altında yatan şeyi, çekici olup olmadığını söyler. Evrim teorisi bir insanın yüz çekiciliğinin onun biyolojik kalitesinin en önemli ipucudur der. İnsanlar bir eş seçerken çekici yüzü tercih ederler" dedi. Bu çalışmada kişinin çekiciliğinin yüzdeki ifadeye bağlı olarak diğer insan tarafından değerlendirmesinde küçük farklılıklar buldu. Ama bu değişiklikler sınırlı ve sadece yarısı insanların kendi arasındaki sınırlamada önemli. Ayrıca mutlu ifade doğal ifadeden çok daha çekici değil.

‘’Gülmek eş seçilmek için daha büyük olasılık içeriyor’’

Dr. Morrison "İnsanlar başkasının yüz ifadesine dayanarak çekiciliklerine karar veriyor. Ama çekiciyse eşliğe seçmek için daha çok etkili oluyor. Örneğin, nefret veya küçümseme birini kovalamak için işaret değil, buna karşılık gülmek veya doğal ifade eş seçilmek için daha büyük olasılık içeriyor" dedi. Araştırma 128 erkek ve kadın üzerinde yapıldı. Fotoğraflarda mutlu, doğal, üzgün, şaşkın, korkmuş, kızgın ve tiksinmiş yüz ifadeleri 30'a kadar değerlendirildi. Erkek ve kadınların ikisi de çekici her yüzü hemen hemen eşit olarak derecelendirdi. Karar vermede cinsiyetin önemli olmadığı görüldü. Dr. Morrison "Bizim bulgularımız erkek ve kadınların aynı yolla çekici göründüğü fikrini içerdiğini söylüyor. Çünkü büyük ihtimalle insanlar karşı cinsin cazibesini potansiyel eş gibi değerlendiriyor ve hemcinsinin cazibesini ise rakip olarak değerlendiriyor" dedi.

Araştırma Journal of Nonverbal Behavior dergisinde yayımlandı. 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı