Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

1 dakika okuma süresi

 Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

 Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapılması gerekenler neler?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapılması gerekenler

Kitap okuma hoş bir alışkanlıktır. Günün belirli bir zamanını kitap okumaya ayıran kişiler kolaylıkla fark edilebilir. Bu alışkanlığı elde eden kişilerin kurdukları cümleler ve kelime dağarcıkları oldukça geniştir. Konuşmalarında dile getirdikleri kelimelerin yerine farklı kelimeleri koyabilen, bunun yanında akıcı bir şekilde konuşan, anlatmak istediklerini dolaylı ya da doğrudan sıkıntısız bir şekilde anlatabilen kişilerdir. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapılacakların başında kişinin kendine zaman oluşturması gerekir. Günün belirli bir saatini kitap okumaya ayırıp bunu düzene oturtmak, alışkanlık açısından önemlidir.

Kitap okuma alanı

Kitap okumayı alışkanlık haline getirebilmek için, kitap okuma alanı oluşturmak da önemlidir. Örneğin; balkon, çalışma masası, evin en sessiz alanı ya da yatak gibi, bu aşamada önemli olan kişinin kendini nerede rahat hissettiğidir. Alan seçilirken, önemli olan ise en az rahatsız edilecek yerin belirlenmesidir çünkü en ideal okuma alanı en az rahatsız edilen yerdir. Kitap okumayı alışkanlık haline getirebilmek için ihtiyaç olan materyalleri kişinin yanında bulundurması dönemlidir. Örneğin; su, yastık ya da müzik gibi. Kitap okumaya başlamadan evvel hazırlık yapıp kitap okuma süresi boyunca ihtiyaç duyulan materyallerin kişinin yanında bulundurması daha verimli kitap okumayı sağlar.

kitap okuma

Sevmediğiniz kitabı okumayın

Okumak için kitap okunmaz. Okunan kitabın kişiyi bilgilendirecek, ilgi alanı içerisinde olacak nitelikte olması önemlidir. Bir kitap çok satanlar listesinde diye okumaya çalışmak yanlıştır çünkü bu kitap bir tarih kitabı ise ve kişi bu tarz kitaplardan hoşlanmıyorsa hayal kırıklığı yaşanabilir. Kitap alışkanlığı edinebilmek için daha önce okunup sevilen bir kitabın yazarının farklı kitaplarını okumaya çalışmak da önemlidir. Eğer başlanılan kitaba bir türlü adapte olunamıyor ve odaklanamıyorsa bitirmek için boş yere vakit harcamamak gerekir çünkü illa bitecek diye kitap okunmaz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html