Kıskançlığı Nasıl Önlerim

1 dakika okuma süresi

Kıskançlığı Nasıl Önlerim

Kıskançlığınızı biraz olsun törpülemek emin olun daha iyi olacaktır! İşte ayrıntılar...

Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur olmasının yanı sıra başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur.

Hemen herkes hayatında en az bir kere kıskanır ve kıskanılır. Aşık olunan kişinin başkasına ilgi göstermesi, şüpheli davranışlar, aldatma, eskisi gibi ilgilenmemesi, başka şeylerle uğraşması hatta iş kolik olması bile kıskançlığı tetikleyen faktörlerdendir. BBC'nin yapmış olduğu araştırmaya göre. Ara sıra yapılan kıskançlık, bir ilişkinin canlı kalmasını sağlarken. Ancak, rahatsız edici ve mantık dışı boyutlara ulaştığında, hem ilişkiye hemde ilişkiyi yaşayanlara oldukça fazla zararlar vermektedir. Kıskançlığın etkilerini hafifletmek için yapılabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Kıskançlıkla Başa Çıkma Metotları Kıskançlığınızın olma nedenini düşünmeniz gerekmektedir. Küçükken yaşadığınız bir olaydan dolayı kıskanç olduysanız yani çocukluğunuzdan geliyorsa mutlaka psikolog yardımıyla atlatabilirsiniz. Eğer çocukken yaşadığını bir olaydan dolayı değil ise o zaman kıskandığınız olguları bir gözden geçirerek kıskandığınız konuların neden olduğunu sizin hayatınızdaki önemi ve kıskanma seviyenizde ki kendini yıpratma durumuna bakın. Eğer kıskançlık boyutunuz size zarar veriyor ve sizi üzüyorsa; Kendinizi telkin ederek , ne kadar hoş, sevilmeye değer biri olduğunuzu, partnerinizin sizi sevdiğini ve size saygı duyduğunu, ters giden şeylerin olmadığını söyleyin kendinize.

Partneriniz Kıskanç İse; İlk etapta hemen tepki vermekten kaçının ve sakin olmaya çalışın, partnerinizin bu kadar kıskanç olmasında sizin bir davranışınız varsa o davranışları sergilemekten sakının. Genel anlamda verdiğiniz sözler tutun ve tutamayacağınız sözleri vermeyin, size olan güveni sarsılmasın. Güveni yükseltmek için onu sevdiğinizi söyleyin ve mümkünse onu neden sevdiğinizi ve iyi ve güzel olan yönlerini söyleyin ona. Bu yöntemlerden sonra hala kıskançlık ilişkiye zarar veriyorsa psikolog yardımı almanızda fayda var.    

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html