Kıskanarak Hayatınızı Mahvetmeyin!

2 dakika okuma süresi

Kıskanarak Hayatınızı Mahvetmeyin!

Kurtulun, hafifleyin.. Nasıl törpüleyeceğinize dair bir fikriniz yoksa bu yazımıza göz atın...

Kurtulun, hafifleyin.. Dozunda kıskançlık önemlidir. İnsanın doğasında olan kıskançlık, aslında normal bir duygu. Ama dozunu abartıp karşınızdakini boğacak duruma geldiyseniz önlem almanızda fayda var!

Kıskançlığın ilacının "sosyalleşme" olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Sinem Demir, " kıskançlığı dizginlemenin en doğru yolu hobiler edinmek, dans etmek ve resim yapmak gibi sosyal aktivitelere katılmak" diyor. Hemen her insanın az veya çok hissettiği doğal bir duygu olan kıskançlıkta önemli olan dozu kaçırmamaktır. Çünkü aksi takdirde hem kendinize, hem de karşınızdakine zarar verebilirsiniz.

Kıskançlığın esiri olmamanız için:

  • İmrenmek, kendini bir diğeriyle kıyaslamak ve onun yerinde olmak istemektir. Birinin mutluluğuna imreniyorsanız, "keşke ben de öyle mutlu olsam" dersiniz, ama o kişi için kötü hisler beslemezsiniz.
  • Kıskançlıkta ise "ah keşke" demenin bir adım ötesine geçer, o kişiyle gerçekten bir sorununuz olmasa bile, varmış gibi davranırsınız. İyi ihtimalle onu görmezden gelirsiniz, kötü ihtimalle o kişiyle ufak tefek hayali sorunlar çıkarırsınız.

Haset Yuva Bile Yıkar! 

Haset ise bu duyguların en ağırıdır. Yerinde olmak isteğiniz kişinin sahip olduklarını kaybetmesini ister ve bunun için harekete geçersiniz. Kıskançlıktaki ufak tefek sorun çıkarmaların düzeyi artar. Hedef, o kişinin mutluluğunu yıkmaktır. Mutluluk sebebi evlilik ise eşiyle ilişkisini, sosyal hayat ise arkadaşları ile ilişkisini bozmaya çabalar. Bozma araçları; dedikodu, iftira-yalan olabilir.

En uç nokta ise fiziksel zarar vermektir;

Herkes imrenebilir, pek çok insan kıskanır, daha az insan haset duyar. Duygusal yoksunluklar da herkesin hayatında zaman zaman gözlenir. Bir yoksunluğun (kayıp, ayrılık gibi...) yasını tutmak ya da üzülmek için kendimize bir süre izin vermek sağlıklı olabilir. Ama uzun sürmüş ise bu yoksunluğu "yeni var"lara dönüştürmek için harekete geçmekte fayda var. İşte bu noktada izlediğimiz filmler ve diziler de bir bakıma "diğerinin mutluluğuna, fiziksel-maddi gücüne imrenme" hissimizi telafi eder. Bir yere kadar bu sağlıklıdır, telafi etmek iyi gelir. Ama tabii ki aşırıya kaçmayarak ve kendinizi "yaşamayan" sadece "izleyen" biri konumuna sokmamalısınız.

En sağlıklısı ise hobiler edinmek, dans edip, resim yapmak gibi sosyal aktivitelerle sizi esir alan kıskançlığı dizginlemek.    

Editörün Seçimi : Daha İyi Yaşam - Sevgilisini Mesajla İntihara Teşvik Etti, Suçlu Bulundu!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html