Kişisel Gelişim Aşamaları

2 dakika okuma süresi

Kişisel Gelişim Aşamaları

Kişisel gelişim nedir? Aşamaları nelerdir? Kişiye katkısı ne olur? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Kişisel Gelişim: Kişinin kendisini fiziksel, mental ve duygusal açıdan geliştirerek kendi hayatı konusunda söz sahibi olması ve kendisini yetiştirirken geliştirmesidir.

Kişisel Gelişim Hakkında

Kişisel gelişim, kendi içerisinde 3’e ayrılır:

 • Fiziksel
 • Mental
 • Duygusal

kişisel gelişim

Fiziksel Kişisel Gelişim

Kişisel gelişiminizi tam anlamıyla gerçekleştirmek için yapmanız gereken ilk adımlardan biri fiziksel açıdan gelişmek. Fiziksel kişisel gelişim, keyifli bir sahil koşusu yapmaktan da geçiyor bir köpek ile oynamaktan da. Kişisel gelişim dendiğinde aklınıza gelen tüm tabuları yıkın çünkü fiziksel kişisel gelişim, doğru bir şekilde banyo yapmanızdan insanlara sarılmanıza, dans etmenizden odanızı temizlemenize kadar uzanan derin bir yol. Fiziksel kişisel gelişimin özeti ise tam olarak şöyle, yaparken fiziksel özelliklerinizi kullandığınız her işi tam anlamıyla yapın. İşlerinizi yaparken tam olarak yapmanız fiziksel kişisel gelişimini doğru olarak tanımlamanız anlamına geliyor.

kişisel gelişim

Mental Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimimizi tamamlarken aynı zamanda yeteneklerimizi keşfetmemiz için yaptığımız mental kişisel gelişim aşamaları ise öncelikle telefon, televizyon vb. kitle iletişim araçlarını kapatmaktan geçiyor. Oda duvarlarınızı boyamanız, kitap okumanız, yeni bir hobi edinmeniz (fotoğraf çekmek, kara kalem yapmak vb.) ya da kendinizin geliştirdiği herhangi bir projeyi bitirmeniz mental kişisel gelişim açısından oldukça önemli. Spor aktiviteleri, bulmacalar ve yap-bozlar mental kişisel gelişimin bir parçası. Kişisel gelişim denen doğruyu tam anlamıyla tamamlamak adına zihninizi kullanarak yapacağınız işlere özen göstermenizde ve keşifler yapmanızda yarar var.

kişisel gelişim

Duygusal Kişisel Gelişim

Duygular her zaman için kişiliğimizin ve kişisel gelişimimizin bir parçasıdır. Kişisel gelişiminizi tam anlamıyla tamamlamak adına son parça ise duygusal kişisel gelişim. Duygularınızı açığa çıkarmak ve kişisel gelişiminize bir parça katmak için meditasyon ve yoga ile tanışmanızda yarar var. Kandil ve mum yakmak, insanlarla konuşmak ve ilk buluşmalara gitmek duygusal kişisel gelişim için son derece önemli. Duygusal kişisel gelişimi tamamlamak adına seyahat etmeli ve kendinize notlat yazıp notları uygulamaya çalışmalısınız. Yazmanın gücüne inanın! Duygusal kişisel gelişim için yazmak son derece önemli!

Hayatımızdaki Değişimlere Nasıl Başlarız?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html