Kısırlık (İnfertilite) Neden Olur? Tedavisi Nedir?

2 dakika okuma süresi

Kısırlık (İnfertilite) Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite neden olur? Nasıl tedavi edilir biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Kısırlık: En az 1 yıl bir korunma yöntemlerinden hiçbirini uygulamaksızın haftada 2 ve 2den fazla kez cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bu ilişkinin gebelik ile sonuçlanamamasına infertilite denir. Halk arasında kısırlık olarak bilinen bu rahatsızlıktan bu yazı boyunca kısırlık olarak bahsedeceğiz.

Kısırlık Neden Olur?

Kadın ve Erkek

Gebeliğin başlayacağı kadın bireyin yaşının ilerlemesi kısırlık için önemli bir etkendir. Hamile kalabilmek için yaşın oldukça önemi var.

Erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri de fsh ve Ih hormonlarının salgılanmasındaki düzensizlik. Bu iki hormon sperm yapımını ve sperm kalitesini arttırdığı için kısırlık ile sonuçlanabilen bir etkendir.

kısırlık

Çevresel Faktörlerin Kısırlık İle İlgisi Var Mı?

Çevresel faktörler her ne kadar şehir efsanesi olarak düşünülse de işin aslı öyle değil. Çevrenizde bulundurduğunuz yüksek radyasyon değeri taşıyan alet ve edevatlar, mobilya, sprey boya, akü vb. iç hastalıkları etkileyen ortamlarda çalışma gibi bir çok neden kısırlık ile doğru orantılıdır.

kısırlık

Rahim Hastalıkları Hakkında

Kadınların kısırlık ile karşılaşmaları rahim kanalları ve rahim ağzına oldukça bağlıdır. Rahim kanalları tıkanan kadınlarda sperm yumurtaya ulaşamayacağı için kısırlık sorunu ile karşılaşılabilir.

Rahimdeki şekil bozuklukları, daha önce yaşanmış olan bir enfeksiyon ve mukus kalitesizliği rahim ağzında yaşanan rahatsızlıklar arasında. Bu rahatsızlıklar kadında kısırlık belirtisi olarak algılanıyor. 

Aynı zamanda rahimde büyüyen ve gelişen poliplerde kimi aman kısırlık ile sonuçlanabiliyor. Polipler genelde iyi huylu olsalarda kötü bir hastalık ile ilişkilendirilemezler. Ancak nadir görülse de hamileliğe karşı bir engel olabilir ve bu kısırlık olarak adlandırılabilir.

kısırlık

Cinsel İlişki ve Sperm

Erkeklerde görülen sertleşme problemleri (empotans) ve erken boşalma kimi zaman gebeliğe karşı engel olur ve bu durumda erkek birey kısırlık ile yüzleşir.

Kadınların rahim kanallarında bulunan rahatsızlığın bir benzeri erkekler içinde geçerlidir. Sperm kanalındaki tıkanıklıklar spermin geçişine tam anlamıyla engel olduğu için kısırlık teşhisi konabilir. Sperm kanallarındaki tıkanıklıklar doğuştan veya sonradan olabilir.

kısırlık

Hamilelik veya kısırlık ile ilgili herhangi bir sorununuzda bir uzman doktora danışmalı ve erken teşhis ile hamilelik için yeni yöntemler denenmelidir. Bunun bir sağlık sorunu olduğunu unutmamalı ve herkeste görülebileceğini bilmelisiniz. 

Sağlıklı günler…

 

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Tüp Bebek Yöntemi Her Türlü Kısırlık İçin Uygulanabilir Mi?​

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/-12707.html