Kış Aylarında Hastalıktan Koruyan Besinler

2 dakika okuma süresi

Kış Aylarında Hastalıktan Koruyan Besinler

Kış aylarında kendimizi hastalıklara karşı korumak için bol bol tüketmeniz gereken besinleri sizler için derledik!

Sonbahar aylarına girdiğimize göre hastalıklar yavaştan kapımızı çalmaya başlar. Özellikle mevsim geçişlerinin daha sert olduğu sonbahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Hastalıksız kış geçirmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz besin listemize göz atabilirsiniz.

Virüslerin en sık dolaştığı sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyen gıdalara sofralarınızda yer vererek hem hastalıkları önleyebilir hem de iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Demir İçeren Besinler

Kış aylarına zinde girmek için demir içeren besinler tüketmenizde fayda var. Bağışıklık sisteminizin hastalıklara karşı mücadele edebilmesi için vücudunuz demire ihtiyaç duyar. O halde öğünlerinizde balık, et, baklagiller, sebze ve kurutulmuş meyve bulundurma zamanı. Bu besinlerden faydalı bir şekilde demir minerali almak için yemeklerden hemen sonra çay-kahve tüketmemeye özen gösterin.

kış

Probiyotik Zengini Besinler

Son zamanlarda yapılan sağlık çalışmalarına göre probiyotik besinler bağışıklık sistemini korumada oldukça etkili. Faydalı bakteriler olarak bilinen probiyotikler zararlı maddelerin bağırsaklara geçişini önlüyor. Böylece kış aylarında hastalıklara karşı korunmuş oluyorsunuz. Peki ya probiyotik besinler neler diyorsanız hemen birkaç örnek verelim. Kış aylarında bol bol lahana turşusu, doğal fermantasyon turşusu, yoğurt, kefir ve ayran gibi besinleri tüketin.

kış

Tabiki de C Vitamini

Kış aylarının hastalıksavarları kuşkusuz C vitamini! Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzun direncini arttırıyor. Kış aylarında tükettiğiniz C vitaminini sadece virüs koruyucu olarak düşünmeyin, aynı zamanda cildinizi de korur. O nedenle kış aylarında yeşil biber, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, çilek, domates, papaya ve bezelye gibi C vitaminin bol olduğu besinleri sık tüketin.

kış

Kış Çaylarınızda Zencefil

Kış çayı olarak tükettiğiniz zencefil sizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Zencefil kış aylarında hem solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bit besin hem de probiyotik içeriyor. Hastalıksız bir kış ayı için zencefili taze olarak kış çaylarınızda tüketin!

Kış aylarını hastalıksız geçirmek için sizin etkili formülleriniz neler? :)

Editörün Seçimi: Sonbahar Depresyonunu Önleyen Besinler

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html