Kilo Yapmayan Masum Ekmek Çeşitleri

4 dakika okuma süresi

Kilo Yapmayan Masum Ekmek Çeşitleri

Diyette ekmeğe yer verilmeli mi?

"Diyete başlıyorum ve ekmeği bırakıyorum" diyenler burada mı? İlginç bir araştırmayı sizlerle paylaşacağız. Pilav, makarna, börek yerine yemek yanında ekmek yerseniz daha çok kilo verirsiniz desek?

Daha İyi Yaşam olarak İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kaya'nın diyette ekmek tüketimi ile ilgili verdiği bilgileri aktaralım.

Yapılan çoğu diyette ekmeğin adı bile geçmiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’nın hastalarındaki gözlemlerine dayanarak, yemeğin yanında pilav, makarna, börek yerine ekmek tercih edenlerin daha iyi ve daha nitelikli kilo kaybı sağladığını belirtti.

Ekmek çeşitleri neler?

Ekmeğin kökeni buğdaydan gelir. Buğday öğütülerek un elde edilir ve bu undan da ekmek elde edilir. Ortaya çıkan un bazen ayrıştırılır beyaz ekmek olur, bazen tam buğdaydan ayrıştırılmadan yapılır ve tam buğday ekmeği olur. Bazen ayrıştırılan beyaz una kepek ilave edilir ve kepekli ekmek olur, bazen çavdardan yapılır ve çavdar ekmeği olur. Bazen mısırdan yapılır ve mısır ekmeği olur, bazen ekmeğin ruşeymi özel olarak eklenir ve ruşeymli ekmek olur, bazen tam buğday ununun içine çavdar, yulaf, kepek ve yağlı tohumlar katılarak ekmeğin besin kalitesi yükseltilir o zaman da çok tahıllı ekmek olur.

En çok hangi ekmek çeşidi tercih edilmeli?

En çok tercih edilebilecek olan tam buğday ekmeği, çok tahıllı ekmek ve çavdarlı ekmek.

Neden tam buğday ekmeği?

Buğdayın yapısı incelendiğinde üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm buğday tanesinin kabuğu; lifin ve posanın depo edildiği yer, ikinci bölüm buğdayın içinde buğdayın kendi beslendiği yer olan buğdayın özü anlamına gelen ruşeymi. Burada bütün vitaminlerin özellikle B vitaminler ve başta kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, selenyum, krom gibi mineraller depo ediliyor. Buğdayın üçüncü bölümü de buğdayın içi yani endosperm denilen yeri oluyor. Burada da daha çok nişasta daha ve az protein içeren bölümüdür.

İşte buğday ayrıştırılırken kabuğu ve özü atıldığı için geriye, buğdayın içi olan daha çok nişasta ve daha az protein içeren bölümü kalıyor ve bundan beyaz ekmek yapılıyor. Buğdayın kabuğunda yer alan lifler atıldığı için tok tutucu özelliği azalıyor. Ruşeymi atıldığı için buğdayın tüm vitaminleri ve minerelleri kaybedilmiş olunuyor. Geriye sadece kalori içeren bölümü kalıyor. Hem daha vitaminsiz bir ekmek oluyor hem de daha az tok tutan daha çabuk acıktıran bir ekmek ortaya çıkıyor.

Halbuki buğday ayrıştırılmadan tam kullanıldığında yani tam buğday ekmeği olarak yapıldığında buğdayın hem kabuğu hem özü kaybedilmemiş oluyor. Bu durumda ekmek daha besleyici ve daha tok tutucu özellik gösteriyor. Bazen de beyaz una yani ayrıştırılmış una kepek ilave ediliyor ve ortaya diyetlerin vazgeçilmez efsanesi olan kepekli ekmek çıkıyor. Bu ekmekte ise; evet diyet lifi beyaz ekmeğe göre daha çok oluyor ancak vitamin ve mineral açısından tam buğday ekmeğinden daha fakir bir ekmek oluyor. Tam buğday ekmeği kadar besleyici olmasa da kepek ekmeğinin de tok tutucu özelliğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Dr. Kaya, günlük yaşamda beyaz ekmek yerine esmer ekmeği tercih etmenin faydalarını sıralıyor:

1. Zayıflarken çok yardımcıdır. Çiğnemesi beyaz ekmeğe göre daha zordur, çiğneme duygusunu tatmin edeceği için daha az yemeye neden olur.

2.Esmer ekmek daha zor çiğnendiği için daha çok çiğnemek gerekir. Bu çiğneme sürecinde de leptin hormonu görevini tam yapar Nöropeptid Y düzeyini azaltır. Bu yollada iştahı baskılar.

3. Posa bakımından zengindir. Posa mide bağırsak sisteminde şişerek daha çok doygunluk oluşturur. Aynı zamanda bu posa bağırsak da hacim oluşturduğu için bağısaklarda süpürge etkisi yapar ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

4.Esmer ekmeğin içindeki bu posa diğer yiyeceklerin ve kendisinin içerdiği şekerin kana karışmasını yavaşlattığı için daha uzun süre tokluk sağlar. Bu nedenle kişi çabuk acıkmaz.

5. Ruşeymli ekmeğin ve tam tahıl ekmeğinin içindeki B gurubu vitaminler özellikle çocuklarda öğrenme ve kavrama fonksiyonunu geliştirir.

6. Günlük tuz tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü günlük tükettiğimiz tuzun %32’si ekmekten geliyor. 100 gram ekmek, 1,5 gram tuz içeriyor. Günlük ortalama 4-6 gram arasında tuz tüketmek yeterli vücut için. Fazlasının kemiklerimiz için, damarlarımız için ve böbreklerimiz için zararlı olduğunu biliyoruz. O nedenle beraberinde ekmek tüketilen öğünlerde mümkünse yemeyi tuzsuz tercih etmek daha doğru olur. Bununla beraber tansiyon, kalp ve damar hastalarının, böbrek hastalarının ekmek yerken dikkatli olması gerekiyor. Mümkünse tuzsuz esmer ekmek seçmeleri daha doğru olur.

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Beslenme Ve Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/cilt-catlaklari-icin-dogal-cozumler-12660.html