Kilo Vermek İsteyenlere Altın Öğütler

3 dakika okuma süresi

Kilo Vermek İsteyenlere Altın Öğütler

Zayıflamanın püf noktaları Daha İyi Yaşam'da...

Son dönemlerde hızla kilo mı aldınız? Zayıflamak için neler yapmallıyım diyorsanız, Daha İyi Yaşam sizler için derledi! Kış aylarına girmeden aldığınız kiloları geri vermek istiyorsanız, bu altın öğütlere mutlaka göz atın. 

Öğün Atlamayın

Öğün atlamak, kilo vermeniz için uzun vadede size yardımcı olmaz. Bilimsel çalışmalar, her birkaç saatte bir, az miktarda beslenerek kan şekeri seviyesini dengede tutmak gerektiğini ve böylece bir sonraki öğünde çok aç hissederek aşırı yeme halinden kurtulabileceğinizi gösteriyor.

Kendinizi Cezalandırmayın

Aynaya bakında gördüğünüz fazlalıklardan ötürü kendinize "şişko" gibi yakıştırmalarla ceza vermeyin. Ya da arkadaşlarınıza kilo aldığınızı anlatırken kendinizi aşağılamayın. Araştırmalar, kendine şefkat göstermenin davranış değişikliğinde daha etkili olduğunu gösteriyor. Kendinize acımasız davranmak ise üzülmenize, daha fazla duygusal yemeye yönelmenize yol açıyor. Kilo aldığınızı kabul edin ve bunu değiştirmek için pozitif seçimlere odaklanın.

Yeni kıyafetler için tonla para harcamayın

Artık bazı kıyafetlerinizin içine giremiyorsanız çılgınca alışverişe koşmayın. Şimdiki kilonuzun kalıcı olduğunu düşünerek savurganlık yapmayın. Sadece sizi görüntünüze dair rahatlatacak birkaç parça kıyafet bulundurun gardırobunuzda. Kendinizi rahat hissetmek, daha iyi yiyecek seçimleri yapma konusunda size yardım eder. Öte yandan gardırobunuzda bekleyen skinny jean'lerinizin olduğunu bilmek de tekrar onların içine girebilmek için kilo vermeniz konusunda sizi motive eder.

Sürekli tartılmayın

Tartılmayı bir takıntı haline getirmek en büyük hatalardan biridir. Sağlıklı kilo vermenin anahtarı, istikrarlı ve sabırlı bir şekilde diyeti ve egzersizi sürdürmek, iyi uyumak ve stres seviyesini kontrol altına almaktır. Haftada bir ya da iki kilodan daha fazlasını veriyor olmamalısınız. Ayrıca kilonuz, vücudunuzun ne kadar su tutması, günün hangi saatinde olduğunuz ve hormon seviyelerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sadece haftada bir gün, sabah saatlerinde tartılmayı alışkanlık haline getirin. Bu şekilde rakama değil, içinde bulunduğunuz duruma odaklanmanız kolaylaşır.

Egzersizi abartmayın

Yavaş, düzenli ve istikrarlı bir şekilde egzersiz yapmaya başlayın. Aşırı egzersiz, sizi aşırı yeme isteğine doğru götürebilir. Ki bu da zaten kilo almanızdan başka bir işe yaramaz. Gerçekçi olun ve sizi aşırı yoran egzersiz rutininden kaçının.

Egzersizi bırakmayın

Kilo almanızın kas kütlenizin artmasıyla bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazı kadınlar ağırlık egzersizinin onları aşırı kaslı ve ağır hale getireceğine inanır. Oysa kas, metabolik olarak diğer dokulardan daha aktiftir ve kilo vermenize yardım eder. Daha sıkı görünmenizin yanı sıra spor, kemik sağlığınızı da destekler.

Şok diyetleri denemeyin

Pantolonunuza gireceksiniz diye en kolay ve en hızlı şekilde kilo vermenizi sağlayacak diyet aramayı bırakın.

Açlık belirtilerini görmezden gelmeyin

Açlık hissini dikkate almayı ve vücudunuzu dinlemeyi öğrenin. Bu sayede aşırı yeme isteğinin önüne geçebilirsiniz. Zararlı gıdalara yönelmeden açlığınızı bastırmayı kendinize öğretin.

Yiyemediklerinize odaklanmayı bırakın

Sırf sağlıklı olduğunu ve kilo vermenize yardımcı olduğunu bildiğiniz ama sevmediğiniz yiyecekleri kendinize kabul ettirmek için enerjinizi sarf edeceğinize, yiyebildiğiniz sağlıklı besinlere odaklanın. Böylece yerken kendinizi daha mutlu hissedecek, sağlıklı beslenme planınızı asla bozmak istemeyeceksiniz.

Vazgeçmeyin!

Küçük ve ulaşılabilir kilo hedefleri koyun kendinize. Bu hedeflere ulaşmayı başardığınızı görünce sağlıklı alışkanlıkları sürdürme konusunda motive olduğunuzu hissedeceksiniz. Odaklanın ve pozitif olun.

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Beslenme Ve Diyet

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/el-temizleyici-nasil-yapilir-12664.html