Kilo Almak İçin Yapılan Genel Hatalar

2 dakika okuma süresi

Kilo Almak İçin Yapılan Genel Hatalar

Kilolarla ilgili problemimiz her zaman 'kilo vermekten' yana olmuyor. Bu kez de kilo almak isteyen okuyucularımız için yazdık!

Sadece tek öğünde çok fazla kalori tüketerek kilo almaya çalışıyorsanız, bu doğru ve sağlıklı bir davranış olmadığı için kalıcı bir şekilde hedefinize ulaşmanız da mümkün olmaz. Bu durumda olağan düzeninizi değiştirmeniz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeniz gerekir.

Kilo alacağım diye çabalarken bu hataları yapmayın!

1. Öğün atlamak: Eğer kilo almak istiyorsanız yeme isteğinizi artırabilmek için ana ve ara öğünlerinizi düzenli olarak uygulamalısınız.

2. Yemekle birlikte içecek içmek: Yemeğe başlamadan önce veya yemek esnasında içecek içmek,alanı küçük olan midenizi kaplar ve daha az besin alımına neden olur. Bu nedenle içeceğinizi yemeğin sonunda içmelisiniz.

3. Yavaş yemek yemek: Yemeğe başladığımız esnadan ilk 15-20 dakika içinde tokluk hissi oluşur. Yavaş yavaş yemek yediğiniz zaman, tokluk hissi gele

ne kadar geçen sürede alacağınız kalori almanız gerekenden daha az olur.

4. Yemekten önce çorba içmek: Midenizi çorba ile doldurmak, doyma hissinin daha çabuk oluşmasına sebep olur. Bu durumda asıl kalorili olan ana yemeği yemeniz zorlaşır.

5. İlk salatayı yemek: Salatayı ana yemeği yedikten sonra,yiyebilmek şartıyla en sona bırakmalısınız. Böylece midenizin alanını büyütebilir ve daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Salatanıza çeşitli soslar kullanmak da daha fazla kalori almanıza yardımcı olacaktır.

6. Çok yağlı besinler tüketmek: Herkes yağlı ve ağır yemekleri yemeyi önerir kilo almak isteyen kişiye fakat bu başlı başına bir yanlıştır.Kilo almak için kızartma veya yağ içeriği yüksek olan besinler tüketmek demek yağları midede daha uzun süre kalması buda tokluk sürenizin uzamasına yol açarlar. Bu nedenle fırın, ızgara veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş yemekleri yemelisiniz.

7. Ara öğünlerde sadece meyve yemek: Meyveler yüksek lif oranına sahip oldukları için midede şişkinlik oluştursalar da, kilo almak istiyorsak aynı hacimde ama daha yüksek kalorili ara öğünler yemelisiniz. Örneğin, kabak tatlısı üzerine cevizle tahin ilave edebilir veya sütlü tatlılara ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ekleyebilirsiniz.

Editörün Seçimi : Kadınlar Kulübü TV - Beslenme & Diyet

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/coldprocess-teknigi-ile-dogal-zeytinyagli-sabun-yapimi-12662.html