Kilo Aldıran Yiyecekler

2 dakika okuma süresi

Kilo Aldıran Yiyecekler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gönül Ateşsaçan kilo alma yöntemleri ve kilo almak için hangi besinleri tüketmemiz gerektiğini Kadınlar Kulübü TV izleyicileri ile paylaştı.

Kilo alımına neden olan yiyecekler katkılı ve paketlenmiş gıdalardır. İçerisinde suni şeker, beyaz şeker ve  beyaz un içeren gıdaların hepsi kilo aldırır.

Tatlandırıcı içeren evdeki bütün şekerli , tatlı gıdalar börek, baklava gibi gıdaların hepsi kilo aldıran yiyeceklerin başında gelir. Bunun dışında doğal olan gıdalar da kilo alımına neden olur. Aşırı derecede şekerli olan meyveler.

Örneğin üzüm, incir, karpuz, kiraz, kavun, portakal, mandalina. Bunlar dikkat edilerek tüketilmeleri gerekiyor. Bu meyvelerin içinde früktoz şekeri vardır dolayısıyla karaciğeri yorarak kilo alımına neden olur. Az pişmiş gıdalar kilo aldırmaz. Hatta kilo verilmesine katkıda bulunur. Dışarıda yenilen yemeklerin çocuk çok fazla yağ içerdiğinden dolayı kilo alımına davetiye çıkarır.

Şeker içermeyen ancak fazla kilo alımına neden olan diğer gıda türü de tuz içeren gıdalardır. Şarküteri, peynir özellikle fazla tuzlu olduğu için kilo alımına neden olur. Farkında olmadan böbrekleri yorar. Tüketilen gıdaların çok fazla saklanmamış olması, çok fazla paketli gıda tüketmemeye ve içinde şeker bulunan (özellikle suni şeker ) gıdalar tüketilmemesi gerekiyor. Eğer tatlı yenmek isteniyorsa kişinin evde yapıp aynı gün tüketmesi gerekiyor.

Kilo almak isteyenler hangi yiyecekleri daha çok tüketmelidir?

-Kilo almak isteyenlerin öğününde beslenmeleri gerekiyor.

-Tereyağı ve zeytinyağı kilo alımında etkilidir. Ancak bunların toksinsiz, zehirsiz ve asit içermeyen sade yağ şeklinde kullanılması tavsiye ediliyor. 

-Ara öğün olarak tahin tüketmek etkilidir. Meyve ve sebzeyi mevsiminde tüketmek ve taze sebze yemekleri kilo aldırmaya yardımcıdır. Pilav sık tüketilmeli ancak sade yağla yapılan.

-Ilık limonlu su ve zencefilli su iştah açıcıdır.

-Öğün arasında hafif şekerli meyveli gıdalar tüketilmelidir. Az az sık sık tüketilmesi doğrudur. Aksi halde mide şişmesi yapabilir.

-Acılı şalgam suyu ve turşu ve acı biber iştah açmada oldukça etkilidir.

Kilo aldıran yiyecekler nelerdir?

Kilo almak isteyenler hangi yiyecekleri daha çok tüketmelidir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 8
  emoji
 • 8
  emoji
 • 1
  emoji
 • 3
  emoji
 • emoji
 • 2
  emoji
 • 5
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html