Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

2 dakika okuma süresi

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sık karşılaşılan bir çeşit kemik hastalığı olan Kemik erimesi (‪‪Osteoporoz‬‬) hakkında tüm merak edilenler Daha İyi Yaşam’da!

Kemik erimesi kemiklerde bulunan kalsiyumun azalmasıyla meydana gelen sinsi bir hastalıktır. Başlangıçta oluşumu fark edilmeyebilir. Bu nedenle kemik erimesi (‪‪Osteoporoz) hastalığına sinsi hastalıkta denir. Zamanla vücudu yer bitirir.

Hayat kalitesini çok fazla etkilemesinden dolayı kemik erimesi hastalığına dair bilgi sahibi olunması gerekiyor. Kemik erimesi rahatsızlığının sizde olup olmadığını öğrenmek için kemik ölçümü yaptırmanız gerekiyor.  Çünkü kişi kendisinde kemik erimesi olduğunu fark etmeyebilir.

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Kemik erimesi hastalığının sinsi bir hastalık olduğunu belirtmiştik.  Kemik erimesi ileri safhalara geldiğinde şu belirtileri göstermektedir:

-Sırt, bel ve boyun ağrıları

-Boy kısalması

-Öne eğik ve kambur vücut şekli

-El bileği, kalça ve omurgalarda kırıkların meydana gelmesi

-Omurga kırıklarından dolayı vücutta şekil bozukluğu

-Kırıklardan dolayı oluşan ağrı ve giderek hareketsizleşme

Kemik erimesi nedenleri nelerdir?

Kemik erimesi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tek neden altında değerlendirmek doğru olmaz. Kemik erimesinin nedenlerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

-Kadınlarda menopoz : Bu hastalık kadınlarda menopoz sonrası sık görülmekle birlikte menopozdan 1 yıl sonra ortaya çıkıyor. Bu nedenle menopoz olan kadınların mutlaka kemik testi yaptırmaları gerekiyor.

-D vitamini eksikliği:  Kemik erimesinin en büyük nedenlerinden biri D vitamini eksikliğidir. D vitamini en çok güneş ışığında bulunur. Kişi güneşten vitaminini yeterince alamadığından bu hastalık ortaya çıkar. Günlük 15 dakika güneşlenmek D vitamini eksikliğini karşılar. Ancak yeterince güneşlenememe, kapalı insanlar, kapalı ortamlarda çalışan kişiler ve bodrum katlarda yaşayan insanlarda kemik erimesi riski daha fazladır.

Kalsiyum eksikliği: Kemik erimesinin asıl nedeni kemiklerdeki kalsiyumun eksik olmasından kaynaklı olduğu için süt ve süt ürünlerinin sık tüketilmesi gerekmektedir.  Bunların dışında yeşil sebzelerde bol kalsiyum bulunmaktadır. Bunlar yeterli derecede tüketildiğinde kemiklerin kalsiyum ihtiyacı giderilmiş olur.

Kemik Erimesi tedavi edilebilir mi?

Kemik erimesi tanısı ilk muayenede kemik ölçümü yapıldığında ortaya çıkar. Bundan sonraki süreç tedavi sürecidir. Her hastalık gibi kemik erimesi de erken teşhis konulduğunda hastalığın ilerlemesi engellenecektir. Kemik erimesinde en etkili yöntem spor yapmaktır.  Düzenli spor yapılmazsa kalsiyum kemiklere işlemez ve hastalık ileri boyutlara geçer.

Kemik erime testinde belli değerlerin altında kemik erimesi çıkanlara günlük kalsiyum ve D vitamini takviyesi ile birlikte alınan kalsiyumun kemikte kalmasını sağlayacak kemik erimesi ilaçları başlanır. Kemik erimesi ilaçları erimenin bölgesine göre kullanılabilir.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 5
  emoji
 • 2
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html