Kayıp Türkler Biz Miyiz Onlar Mı?

2 dakika okuma süresi

Kayıp Türkler Biz Miyiz Onlar Mı?

Dukhalar hakkında bilmediklerimizi Daha İyi Yaşam olarak araştırdık!

TÜRKLER HER YERDE!

Atlas Dergisi’nin Moğolistan’da keşfettiği Türkler, bundan 10 bin yıl önce insanların yaşadığı şekilde yaşıyor. Ehlileştirdikleri rengeyiklerinin sütünü içip, peynir yapıyorlar, her şeyi paylaşıyorlar, suç işlenmiyorlar. Kadın erkekten ya da erkek kadından üstün değil. Sizce hangi Türkler kayıp?ATLAS Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ve fotoğrafçı Selcen Küçüküstel, Moğolistan’ın kuzey sınırındaki Sayan Dağları yamaçlarında yaşayan ve Türkçe konuşan ‘Dukha’ adlı toplulukla 2 ay geçirdi. Yüksek ve Küçüküstel, dünyada benzeri olmayan özellikleriyle Türklerin en saf, en eski sırlarına sahip olduğunu belirttikleri Dukhalar’ın çadırına konuk oldu.

Dukhalar için dünyadaki insanlardan çok farklı yaşadıklarını söyleyen Özcan Yüksek, “Tarihöncesini yaşayan ve bizimle aynı dili konuşan bir toplumla karşı karşıyayız” dedi. Yüksek, “Bundan 10 bin yıl önce insanların yaşadığı şekilde yaşıyorlar. Her şeyi ortaklaşa paylaşıyorlar. Aralarında eşitlikçi ilişkiler var. Suç işlenmiyor. Kadın erkekten ya da erkek kadından üstün değil. Rengeyikleriyle birlikte onların vahşi göç yollarında onlarla birlikte dolaşıyorlar” bilgisini verdi.Dukha Türkleri, ayrıca doğaya o kadar özen gösteriyor ki kirlenmesin diye nehirlerde ellerini bile yıkamıyor. Atlas Dergisi’nin haberi basında Kayıp Türkler bulundu şekilde haber oldu, manşetlere taşındı. Aslına bakıldığında kayıp Türkler onlar mı yoksa biz miyiz biraz düşünmek yeterli. Son yıllarda örf ve adetlerin unutulduğu, insana saygının kalmadığını, doğanın kirletildiği, suç oranının hat safhaya ulaştığı, kadının hep ezilen erkeğin egemen olduğu (…) bir Türkiye’de kim kayıp siz düşünün… Bizce gelenekse yaşamlarıyla karşımıza çıkan Dukhalar değil biz kayıbız ve kaybolmaya yüz tuttuk…


DUKHALAR KİMDİR?

Moğolistan’a Tuva’dan gelen, avlarını paylaşan, ormanlardan yemiş toplayan, doğayla uyumlu ortaklaşmacı bir toplum olan Dukhalar, Sayan Dağları’nda yaşayan ve nesli hızla tükenen rengeyikleriyle birlikte göçebe olarak yaşıyor. Rengeyiklerinin sütü ve peyniriyle, topladıkları yaban yemişleriyle beslenen bu topluluğun Türk dilini konuşması dikkat çekiyor. Şaman inançlarını sürdüren Dukhalar, doğa ile çok özel ilişkiler içindeler. Kirlenmesin diye nehirlerde ellerini bile yıkamıyorlar. Dilleri Türkçe olan Dukhalar, Moğolistan'da 10 bin yıldır varlığını sürdürüyor.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html