Kavurma Nasıl Lezzetli Pişirilir?

2 dakika okuma süresi

Kavurma Nasıl Lezzetli Pişirilir?

Bayramda en lezzetli kavurmayı yapmak için tariflerimize göz atın!

Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Herkes kavurma pilav hayaliyle yaşıyor! Türk insanı malum etçil yaşamı çok seviyor. Ama bu bayram et tüketirken kontrolü elden bırakmamakta fayda var!

Kurban etinin lezzetli olması etin kesimi ve pişirilmesiyle çok alakalı kurban etini doğru pişiriyor muyuz? İşte kurban etinin lezzetine lezzet katacak pişirme yöntemleri!

İlk kural dinlendirilmiş et

Kurban etini kavuracak olanlar öncelikle eti iyice bir dinlendirmeli. Eğer misafiriniz çoksa ve böyle bir dinlendirme süreniz yoksa eğer. Kavurma yaparken, hayvanın aynı bölgesinden kesip hiç bir yağ eklemeden kavurmanız lezzetini oldukça arttıracaktır.  

İyi kavurmanın sırrı nedir?

Lezzetli bir kavurma yapmak için öncelikle dana kavurmasına ayrı kuzu, koyun ve koç için ayrı püf noktaları var. İşte Daha İyi Yaşam, sizler için pişireceğiniz et türüne göre ayrı ayrı tarifleri sunuyor!

Dana eti kavurması nasıl yapılır?

İlk olarak tencereye yağı koyun. Yağ eridikten sonra ise etleri ilave edin. Yalnız kullandığınız yağ hayvanın kendi yağı olmalı asla ama asla dışarıdan başka bir yağ koymanıza gerek yok. Ardından büyükçe bir soğanı yemeklik olarak doğrayıp içine ekleyin. Yüksek ateşte hepsini bir kaç dakika kavurduktan sonra bir bardak su ilave edin ve kısık ateşte 1 saat pişirmeye devam edin. Kavurma pişerken içine tuz eklemeyin. Tuz ve baharatları en son piştikten sonra ekleyin ve bu şekilde servis yapın.

Kuzu, koyun ve koç eti kavurması nasıl yapılır?

Tencerenin içine kuzu etlerinizi koyun ve 1 tane soğanı doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyun. Soğanı bütün koymamızın sebebi etleri pişirme süresinin uzun olduğu için eğer soğanı küçük küçük doğrayıp koyarsanız o kadar uzun süre pişerse soğanlar yok olacaktır. Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz.Unutmayın ki bayram kavurmasına en güzel lezzeti soğan verir. Ardından kavurmaya dışarıdan bir yağ koymuyoruz ve hayvanın kendi kuyruk yağından ya da iç yağından ilave ediyoruz.

Bir iki dakika boyunca harlı ateşte iyice pişirin daha sonra kısık ateşe alın ve aşağı yukarı 45 dakika pişirdikten sonra en son tuzunu ve baharatını ilave ederek bir kaç dakika daha kavurduktan sonra pilavla servis yapabilirsiniz. 

Bayramınız geniş ve kalabalık sofralarda, lezzetli yemeklerle ve hoş sohbetlerle geçsin : )

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html