Kas Kaybı Nedir, Neden Olur?

1 dakika okuma süresi

Kas Kaybı Nedir, Neden Olur?

Son zamanlarda kaslarınızda güçsüzlük hissediyorsanız nedeni kas kaybı olabilir. Peki ya kas kaybı nedir, neden olur?

Kaslarını Kullan ya da Kaybet!

Modern hayat ile birlikte sürekli koşuşturma ve kendimize çok az zaman ayırma durumuna itildik. Bu da bizleri düzensiz beslenme ve kronik kas- eklem ağrılarıyla baş başa bıraktı. İlerleyen zamanlarda ise birçoğumuzun geri dönüşü olmayan rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda bırakmaktadır.

KAS KAYBINDA ERKEN TEDBİR ÖNEMLİ

Yaşlanma ile birlikte sarkopeni denilen kas kaybı rahatsızlığı doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte ortaya çıkan kemik erimesi (osteoporoz) insanların güçten düşüp yaptığı hareketlerin çok fazla kısıtlanmasına ve hatta kolay sakatlıklara yol açmaktadır. Ancak bu rahatsızlıkların en büyük zararı bir an da vücuttaki kas oranımızın azalmasıdır.

kas

KAS KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALI?

Kas, Eklem ve Kemik birbiriyle bağlantılı olan bir yapıya sahiptir. Kasımızı ne kadar az kullanırsak o kadar kaybolmaya meyilli olur. Kasın zayıflaması ile birlikte eklemlerin güçlü olmasına gerek kalmaz ve bu da kemikteki kalsiyum miktarının azalmasına sebep olarak kemiği güçsüzleştirir.

Her türlü kas-eklem- kemik rahatsızlıklarının en temel çözümü kası kuvvetlendirmektir. Kuvvetlenen kas eklemin ve kemiğin hem enerji depolarını arttırmakta hem de kuvvetlenmelerini sağlayarak binen yükü almaktadır.

Yaşlılığa bağlı kas kaybı, menopoz, osteoporoz gibi durumlar baş göstermeden önce almamız gereken tedbir vücudumuzun yağ depolaması yerine kas kütlesini korumaktır. Kaslarımızı çalıştırarak bu rahatsızlıkların zararını azaltabilir ve ilerleyen yaşlarda gündelik hayatımıza devam edebiliriz.

Ayrıca kronik kas ağrılarının en temel sebebi ters kaslardan birinin diğerine göre çok güçsüz olmasıdır. Bu durum ufak duruş bozukluklarını yaratsa da ileriki yaşlarda kamburluk, öne çökme ve sürekli ağrılar olarak karşımıza çıkabilir. Sadece bugün için değil, gelecek için de önlemler almalısınız. Zamanınız varken kendinize yatırım yapın ve haftada en az 3 gün 30-60 dakikanızı spora ayırın…

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 3
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html