Karpuz Çekirdeğini Ayıklamayın

2 dakika okuma süresi

Karpuz Çekirdeğini Ayıklamayın

Karpuz çekirdeği tabakta bırakılmayı hak etmiyor : )

Karpuzu kim sevmez? Yaz günlerinin en vefalı dostu : ) Genellikle karpuz yerken çekirdeği ayıklanır ve öyle yenir. Çekirdeği fazla olduğunda gıcık bile olunur! Peki karpuzun ve yüksek oranda protein içeren karpuz çekirdeğinin yararlarını biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam olarak, diyetisyen Fatma Gönen'in bilgilerini sizler için derledik!

Karpuzun faydaları

150 gram karpuz yaklaşık 45 kaloridir. 2 gram sodyum, 11 gram karbonhidrat (9 gramı şeker ve 2 gramı lif) içerir. Yağ içermez.

1 bardağı günlük A vitamini ihtiyacının %17’sini, C vitamini ihtiyacının %21’ini, demir ihtiyacının %2’sini ve kalsiyum ihtiyacının %1’ini karşılar.

%90'ı sudan oluşur, vücuttan toksik maddelerin atımını hızlandıran ve detoks etkisi olan bir meyvedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini ve göz sağlığı için faydalı A vitamininden zengindir. 150 gram karpuz, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 24.3’ünü, A vitamini gereksiniminin yüzde 11’ini karşılar. 

Zengin likopen içeriğiyle birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunur. Kanser savaşçısı domatesten 2 kat daha fazla likopen içeririr.

Potasyumdan zengin olması nedeniyle tansiyonu dengeleyici etkisinin yanında böbrek sağlığı için de faydalıdır. Ürik asit seviyesini düşürür, sodyum atımını hızlandırır, böbreklerde taş oluşumunu önler.

Karpuz ve suyu kas ağrılarını azaltmak ve sporcularda egzersiz sonrası toparlanma süresini hızlandırmak için kullanılabilir. Araştırmacılar karpuzun bu özelliğinin içerdiği bir amino asit olan L-sitrulinden kaynaklandığını ileri sürmektedir.

Karpuz su ve lif içeriği ile kabızlığı önler, sağlıklı bir sindirim sistemi için önem taşır.

Diyabeti olan ve zayıflama diyeti yapan bireyler kan şekeri dengesini korumak adına karpuzu porsiyon kontrolüne dikkat ederek peynir, süt, yoğurt ya da kuruyemişler gibi protein kaynakları ile tüketmelidir.

1 porsiyonu yaklaşık (1 ince dilim karpuz) 60 kaloridir. 

Karpuz çekirdeğinin yararları

Karpuz çekirdeği; B grubu vitaminler, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve çinko içerir.

Arjinin aminoasidinden zengindir.

Kalp sağlığını olumlu etkileyen doymamış yağ asitlerini içerir. 24 karpuz çekirdeği yaklaşık 1 gram protein içerir.

Mide ve sindirim problemi olmayan bireylerin karpuzu çekirdekli tüketmelerinin sağlık açısından olumlu etkileri bulunmaktadır.

Editörün Seçimi: Ramazan'da Susamanızı Geciktirecek 10 Öneri

(Kaynak: www.hurriyetaile.com)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html