Karne Tatilindeki Çocuklarda Obezite Riski

2 dakika okuma süresi

Karne Tatilindeki Çocuklarda Obezite Riski

Soğuk hava, hareketsiz günler derken karne tatiline giren çocukları obezite mi bekliyor?

Okullar tatile girdi girmesine de uzmanların açıklamasına göre karne tatilindeki çocuklar obezite riskiyle karşı karşıya. 

Okul tatili alt tarafı iki hafta demeyin! Okulların tatile girdiği iki hafta boyunca çocukların beslenmeden diğer aktivitelerine kadar düzenleri bozuluyor.

Bu konuda Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte çocukların tatil dönemindeki beslenmesi ile ilgili ailelere uyarı niteliğinde bilgilendirmede bulundu.

Karne tatiline giren çocuklara sağlıklı karbonhidrat tüketimine yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse çocukların günde en az 3 meyve tüketmeleri gerektiğini söylüyor. Bu meyvelerden biri kuru iki tanesi ise taze meyve olursa daha sağlıklı olur.

Tatil döneminde hareketsizlikten ötürü kabızlık yaşanacağını, bunun önüne geçmek içinse sabahları kahvaltıdan önce çocuklara kuru kayısı ve incir öneriyor.

Ara atıştırmalıkları da es geçmeyin anneler!

Diyet Uzmanı Gizem Köse ara öğünlerde hazır gıdalar yerine çocuklara evde hazırlanmış atıştırmalıkların verilmesi çocuğun bağışıklık sistemi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Diğer öğünlerde ise;

-Öğlen ve akşam yemeklerinde sağlıklı karbonhidrat ve protein yönünden zengin olan gıdalardan hazırlanmış yemekler hazırlayın.

-Tahıl ve süt grubu gıdalarıyla öğünleri zenginleştirin.

Görünen o ki ebeveynlere bu iki haftalık süreçte çok iş düşüyor!

Bol bol su tükettirin

Malum kış aylarında pek su içilmiyor ama su herkes için olduğu gibi çocukların sağlığı açısından da son derece önemli. Bu iki haftalık tatil döneminde az su tüketen çocuklarda sindirim ve dolaşım bozukluğu gibi sorunlar çıkabileceğinin altını çizen Gizem Köse çocuklara bol bol su içmeye yönlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Günde 1 litre su içen çocukların iştah kontrolü sağlayabileceğini söylüyor.

Eğer çocuğunuz su içmeyi istemiyorsa suya çeşitli aromalar katarak içmesini sağlayın.

Çocuklarınızı hareketsiz bırakmayın

İki haftalık tatil sürecine giren çocuklar normalden fazla uyumaya ve yemek yemeye başlayacak. Bir de üstüne TV karşısında ya da bilgisayarda uzun süre takılmalar nedeniyle kilo almaya başlayabilir. Kış ayları diye çocuklarınızı eve hapsetmeniz gerekmiyor. Kısa da olsa dışarıda vakit geçirin. Çocuğunuzun sağlığı için bu şart!

Çocuklarda Psikolojik Sorunlar Nasıl Anlaşılır?

Çocuk gelişimi ve çocuklarımızı yetiştirirken dikkat edilmesi gereken her husus hakkında tüm merak edilenleri Psikolojik Danışman Özlem Özden Tunca anlatıyor...

 

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html