Kan Testi İle Alzheimer’a Erken Teşhis Konulabilir

1 dakika okuma süresi

Kan Testi İle Alzheimer’a Erken Teşhis Konulabilir

İngiliz araştırmacılar Alzheimer’ı erken dönemde teşhis edebilmek için test geliştirdi. Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

İngiliz araştırmacılar Alzheimer’ı erken dönemde teşhis edebilmek için test geliştirdi. Test, sağlıklı insanlar ve hastalığı taşıyanlarda farklı olan kandaki ‘işaretçiler’in birleşimi ölçüyor.

Alzheimer Araştırmaları İngiliz Konferansı'nda delegeler, Nottingham Üniversitesi’nin kliniklerde uygulanmak üzere pratik ve basit bir test geliştirdiğini öğrendi. ‘Bu çok daha erken teşhis ve daha iyi tedavi yöntemleri demek olabilir’ diyorlar. Test, amiloid ve APOE gibi Alzheimer hastalığıyla güçlü ilgisi bulunan proteinleri kullanıyor. Hastalığa sahip kişiler ve erken evre bellek sorunları olanlarla yürütülen analizlerde araştırmacılar hastalığı işaret eden başka ‘işaretçiler’ de belirledi. En önemlisi, inflamasyon ile ilişkili bazı proteinler testin gücünü artırmak için ilave edilmiş görünüyor.

Umut Verici

Nottingham Üniversitesi’nden Prof. Kevin Morgan, testin hala doğrulanması gerektiğini ve hastalarda kullanılmaya başlaması için onlarca yıla ihtiyaç olabileceğini söylüyor. Fakat buldukları işaretçilerin birleşiminin oldukça umut verici olduğunu ekliyor. "Bulgularımız heyecan verici çünkü .bir kan testi kullanarak sağlıklı insanlarla Alzheimer’lı hastaları ayırmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Kan testlerinin teşhis koymada en hızlı yol olduğunu göz önüne alırsak, bu bulgular ve gelecek için taşıdığı potansiyel bizi gerçekten cesaretlendiriyor." Ayrıca şu ana kadar her zaman mümkün olmayan kesin teşhis konulabilmesi gibi hastaların bundan faydalanmasının çeşitli yolları olduğunu, hastalara doğru müdahaleler yapılabilmesi için gelecekteki tedavi yöntemlerini de doğrudan etkileyebileceğini ekledi.

Kaynak: BBC News

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı