Kaliteli Uyku İçin 5 Öneri

2 dakika okuma süresi

Kaliteli Uyku İçin 5 Öneri

Uzmanlar uyku öncesi yapılan bu hatalardan kaçınılması gerektiğini belirtiyor. Daha İyi Yaşam sizler için o hataları sıraladı.

Herkesin uyku öncesi uyguladığı bir alışkanlık mutlaka vardır. Mesela tv izlemek, kitap okumak ya da bilgisayarda takılmak gibi. Ancak uyku öncesi yapılan bazı alışkanlıklar son derece zararlı ve uyku kalitesini bozuyor. Siz siz olun uzmanların uygun bulmadığı uyku öncesi yapılan bu hatalardan uzak olun. Kaliteli uykuya merhaba deyin.

İşte uyku öncesi kaçınmanız gereken haller

İş psikolojiden çıkın

Çoğunun yaptığı en büyük hatadır bu. Şunu da bitireyim yarına kolaylık olsun tarzda işler meğerse uyku sağlığını bozuyormuş. Gün boyunca iş yerinde geçirdiğiniz stresli ve yoğun tempoyu uyku öncesi tekrar canlandırmak uyku kalitesini bozuyor. Uzmanlara göre kesinlikle yapılmamalı.

Gözünüzü telefondan ayırın

Gün boyu çalıştınız sosyal ağlarda vakit geçiremediniz. Tamam anladık ama uyku sağlığını bozuyor desek.  Zaten gün boyu bilgisayar ve telefonlardan gelen "mavi ışığı” maruz kaldınız. Uyku öncesi bu hareket ne kadar doğru tartışılır. Uzmanlar uyku öncesi bu alışkanlığı kesinlikle sağlıklı bulmuyor.

Günlük not tutun

Uzmanlara göre uykuya dalmadan önce elinize kağıt kalem alıp içinizi dökmek ve geleceğe dair planlarınızı yazmak yani günlük tutmak güzel bir uykunun anahtarı olduğunu belirtiyor. Etrafınızdakilerin sizi tam anlamıyla anlamalarını beklemeyin. Bu nedenle içinizi dökecek çok şey olacaktır. Bunları yazdığınız takdirde içiniz rahatlayacak ve huzurlu bir uyku geçireceksiniz.

Doğru nefes alın

Gün içinde yoğun tempodan kaynaklı doğru nefes almak bile unutuluyor. Kirli hava, stres birleşince farkında olmadan kalbiniz istemsiz yoruluyor.  Uymadan önce kalp sağlığınız ve rahat bir uyku için derin nefes egzersizleri yapın.

Uyumadan önce atıştırmayın

Siz de yatmadan önce mutfağa uğramadan yatmayanlardan mısınız? Uzmanlar en doğru beslenmenin uyumdan önce 2-3 saat önce olduğunu belirtiyor. Yatmadan önce yenen masum atıştırmalıklar uyku düzenini bozuyor.  Yatağa aç girilmez mantığından uzaklaşın ve gece atıştırmalıklarına bir son verin.

Daha İyi Yaşam olarak sizlere kaliteli uykunun 5 sırrını açıkladık. Sağlıklı ve rahat bir uyku için önerilerimizi dikkate alın. Sizin kaliteli uykuyla ilgili önerileriniz nedir?

Doğru nefes almanın önemi

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html