Kahve içerken dikkat!

1 dakika okuma süresi

Kahve içerken dikkat!

Yemekten sonra içilen kahvenin etkilerini biliyor muydunuz?

Yemekten sonra içilen kahvenin tadına doyum olmaz. Halbuki bu keyif vücuttaki demir emilimini olumsuz yönde etkiliyor.

Vücudumuzda toplam 4-5 gram bulunmasına rağmen önemli bir element olduğunu belirten Obezite Uzmanları demir mineralinin; bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, sinir iletimi, dokulara oksijen taşıması, DNA, RNA ve protein sentezi gibi yaşam için gerekli ve önemli enzimlerin yapımında görev alıyor. Demir eksikliği özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, buluğ(ergenlik) çağında ve hamilelik döneminde ortaya çıkıyor. Yemek sırasında ya da sonrasında içilen çay, kahve gibi içecekler ise demir emilimini yarıya indirgiyor.Bu nedenle yemeğin hemen üstüne çay veya kahve içmekten vazgeçmek gerektiğini söylüyorlar.

Migreni çare zencefil!

B6 ve C vitamini ile kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez ve lif açısından zengin besin değerlerine sahip olan taze zencefilin migren ağrılarına iyi geliyor.Bunun için migren atağı esnasında bir parça zencefil yemeyi deneyin. Yapılan bir çalışma sonucu zencefilin ağrıyı hafiflettiği kanıtlandı.Aynı çalışmada zencefilin migren ilaçlarına benzer etki oluşturduğu da saptandı.

Kereviz

Düşük kalorili, su içeriği yüksek ve lif oranı oldukça fazla bir sebze olan kereviz, özellikle diyet listelerinde bolca yer alıyor. A, B ve C vitaminleri ile fosfor, çinko, bakır, manganez ve selenyum minerallerini içeren bu sebze, kandaki stres hormonlarını azaltıyor, yorgunluğu gideriyor. Vücudu güçlendiren kereviz, cinsel gücü ve isteği de artırıyor. Kan temizleyici özelliği olan bu sebze, karaciğer şişliğini ve sarılığı gidermeye yardımcı oluyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve prostat hastaları için faydalı olduğu bilinen kereviz ayrıca yağ yakımını hızlandırıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bu özellikleri nedeniyle diyet yapanların haftada iki kez kereviz yemesi öneriliyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html