Kahve Hakkında Merak Edilenler

2 dakika okuma süresi

Kahve Hakkında Merak Edilenler

Kahveyi sevmeyen yoktur. Peki siz kahve hakkında neler biliyorsunuz? Daha İyi Yaşam, sizler için derledi.

Kahve Hakkında Her Şey 

Kahve hakkında akıllarda bir çok soru işareti var. Daha İyi Yaşam olarak uzman görüşlerini sizler için derledik ve kahve hakkında tüm merak edilen soruları yanıtladık. 

kahve

Kahve sağlığa yararlı mı yoksa zararlı mı? 

Bu soru her kahve müptelasının merak ettiği konulardan biri. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki kahvenin sağlık açısından zararı neredeyse yok. Tabi kahve içmenin kurallarına uyulursa.  

Kahve vücuda çok yararı olan bir besin değil ancak kafein iltihap sökücü özelliği ile de tanınıyor. Kafeinin diğer yararlı etkileri ise şöyle: Diyabet, Parkinson, erken bunama  ve karaciğer hastalıklarına savaş açan kafein çok tüketildiğinde ise çarpıntı ve kalp-damar rahatsızlıklarına sebep oluyor. 

Kahve tüketirken daha az kafeinli olmasına ve mutlaka şekersiz olmasına özen göstermenizde yarar olduğunu unutmayın. 

kahve

Kahve uyanık tutar mı? Konsantrasyonumu arttırır mı? 

Kahve tüketimi içerdiği organik bileşenler, kafein ve antioksidanlar sayesinde gün içerisinde beyin aktivitelerinizi arttırır, hafızayı ve konsantrasyonu olumlu olarak etkiler. Kahve tüm bunları geçici olarak etkilerken gün içerisinde defalarca tüketmeniz içinde sizi uyarır. Ancak çok fazla kahve ve kafein tüketimi sağlığınıza zararlıdır. Düzenli kahve tüketimi kısa süreli ve uzun süreli belleğinizi güçlendirir. 

kahve

Kafein içeriği sebebiyle sizi uyanık tutar. Kişiden kişiye göre değişen bu durum 2 saat ile 5 saat arasında değişir. Kahve tüketimi sizin yalnızca 5 saat kadar uyanık kalmanızı sağlar. Bu sebeple sabah içilen kahvenin gece sizi uyutmaması gibi bir durum söz konusu olamaz : ) 

Eğer ki günlük rutininiz arasında sabah 8'de kahve içmek varsa, kafein size etki etmeyecektir. Her gün aynı saatte aynı ölçüde kahve tüketimi yerine farklı saatlerde farklı oranlarda kahve tüketerek vücudunuzu şaşırtabileceğinizi biliyor muydunuz? 

kahve

Kahvenin bağımlılığı olur mu? 

Kahve bağımlılık yapmaz ancak düzenli tüketildiğinde her gün kafein almanız için beyniniz sizi uyarır. Bu durumda bir bağımlılıktan ziyade bir rutine dönüşmesini sağlar. Gün içerisinde iki fincandan fazla kahve tüketimi azaltılarak bırakılabilir. Kahve bağımlığı alkol ya da sigara gibi bir bağımlılık değildir ve tedavi süreci yoktur. Yine de bir uzmana danışarak kahve hakkında bilgi almanızda yarar var.

Evde Ne Tür Kahveler Yapabilirsiniz ?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html