Kahvaltının Önemi Nedir?

2 dakika okuma süresi

Kahvaltının Önemi Nedir?

Kiminin güne başlarken olmazsa olmazı kiminin ise en çok ihmal ettiği öğün Kahvaltı…

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 10-12 saatlik uzun bir süre dilimi bulunuyor. Bu süre zarfında vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve besin ögeleri vücut depolarından karşılanır.

Kahvaltının Önemi Nedir?

Kahvaltı yaparak güne başlamak verimi artırır

Kahvaltı öğünü uzun bir süre dilimine(akşam yemeği ile) takiben vücudun gereksinimi olan enerji kaynağı, bilişsel ve fiziksel aktivitenin devamı için önem taşır. Yapılan birçok çalışma kahvaltının, sağlığın sürdürülmesinde önemli bir öğün olduğunu gösterir. Kahvaltı öğünü ihmal edildiğinde gün içerisinde halsizlik, güçsüzlük, baş ağrısı, dikkat eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Besinlerle Alınan Enerji Düzeyinin Dengeli Olmasına Yardımcı

Kahvaltı bireysel farklılıklara uygun bir şekilde, doğru besin gruplarının tüketilmesiyle büyüme, gelişme ve sağlığın devamlılığı için günlük alınması gereken enerjinin 1/4’ünün veya 1/5’inin karşılanması gerekir. Böylece kahvaltı sonrası günün geri kalan bölümünde beslenme ile enerji alımında kontrol önemli düzeyde sağlanır.

kahvaltı

Kilo kontrolü ve Metabolik rahatsızlıklar oluşumunu engelleme

Yapılan çalışmalarda kahvaltı öğününü atlayan veya yeterli ve dengeli bir kahvaltı öğünü tüketmeyen bireylerde beden kitle indeksi (BKI) yüksek bulunmuştur.

Kahvaltı yapmayan bireylerde, her gün kahvaltı yapanlara göre bel çevresinde artış olduğu, daha fazla oranda hipertansiyon görüldüğü ve kan yağlarının arttığı, tip 2 diyabet gelişme riskinin daha da yüksek olduğuna dair çalışmalar bulunuyor.

Kahvaltı öğününde enerji içeriği yüksek ancak besin değeri düşük, yetersiz ve dengesiz besinler tüketilmesi daha sonraki öğünlerde enerji ve yağ alımının artmasına ve dolayısıyla vücut ağırlığı denetiminin bozulmasına neden olabiliyor.

kahvaltı

Peki kahvaltı öğünün enerji ve besin grubu içeriği nasıl olmalıdır?

Bireysel farklılıklar(yaş, cinsiyet, kilo, sahip olunan hastalıklar vb.) dikkate alınarak kahvaltıda mümkün olabildiğince uygun porsiyonlar da her besin grubunun yer alması sağlanmalı.

Süt ve süt ürünlerinden biri mutlaka kahvaltı öğününde yer almalıdır. Süt grubu karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, riboflavin gibi birçok besin ögesi açısından zengindir. Süt ürünlerinden herhangi birini tüketmeyen bireyler alternatif olarak başka bir çeşidinin tüketilmesi gerekir.

Kahvaltı öğününde protein kalitesi en yüksek yiyecek olan yumurtaya yer vermeye özen gösterilmeli. Yapılan çalışmalarda sağlıklı bireyler için günde bir adet yumurta tüketimi kalp damar riskini artırmadığı ortaya çıkmıştır.

Tam tahıl grubu besinlerin kahvaltı öğününde tüketilmesi bireylerde günlük alınması gerekilen posanın bir miktarının karşılanması için gerekir.

Mevsimine uygun bir şekilde sebze ve meyvelerin kahvaltı da tüketilmesi bu öğünün vitamin ve mineral, lif içeriği bakımından desteklenmesine yardımcı olur.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 10
  emoji
 • 6
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html