Kadınların Yaptırmaları Gereken Sağlık Testleri

2 dakika okuma süresi

Kadınların Yaptırmaları Gereken Sağlık Testleri

Kadınların yaş ilerledikçe ciddi bir hastalığa yakalanma oranları gün geçtikçe artıyor. Kadınların yaptırmaları gereken sağlık testlerini biliyor musunuz?

Kadınların genetik aktarım ya da sonradan kazanabilecekleri birtakım rahatsızlıklar ile ileri yaşlarda kadınsal bir hastalığa yakalanmaları söz konusudur. Bu hastalıkları önlemek için düzenli olarak kontrole gitmeli ve kontrolleri ciddiye almalısınız. Düzenli olarak bir uzmana görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kadınların Yaptırmaları Gereken Sağlık Testleri

Meme Muayenesi

Menopoz dönemine henüz uzaksanız ve 40 yaş altı grupta yer alıyorsanız her ay adet bitimi sonrasında eliniz ile memenizi muayene etmelisiniz. Elinize batan bir sertlik ya da aşırı yumuşaklık durumlarında bit doktora mutlaka görünmelisiniz. Ayrıca her 3 yılda bir doktor muayenesine giderek meme hastalıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Ailenizde genç yaşta meme kanserine yakalanmış bir akrabanız var ise (yakın akrabadan söz ediyoruz tabi ki) doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

kadın

Vajinal Smear Testi

18 yaş ve üstü cinsel ilişkiye giren veya aktif bir cinsel hayatı olan kadınların yıl içerisinde 1 kez yaptırması gereken bir test olan vajinal smear testi doktorların size uygulayacağı ve rahim ağzı kanseri gibi hastalıklara karşı korunmanızda oldukça önemli bir test. Sağlığın şakaya gelmeyeceğini hatırlatmamızda yarar var.

kadın

Kemik Ölçümü

Menopoz döneminden önce yaptırmanız gereken bu test menopoza girdikten sonra kesinlikle yaptırılması gereken en önemli testlerden biri. Bir uzman doktorun vücudunuzdaki kemik yoğunluğunu ölçtüğü bu test her iki yılda bir düzenli olarak yapılmalıdır. Menopoz sürecinin başlamasından sonraki ilk 5 yılda vücudunuzdaki kemik yoğunluğu azalmaya başlar. Bu sebeple bir uzman doktora görünmenizde yarar var. 

kadın

Mamografi

Ailesinde meme kanseri rahatsızlığı olan kadınların 35 yaş ve üzerine çıktıkları ilk günden itibaren meme muayenesi yapmaları gerekmekte. Testten ziyade bir muayene çeşidi olan mamografi, doktorların uyarması ile de sıklıkla kamu spotu ve televizyon programlarında adından sıkça söz ettiriyor.

 • 40 yaş ve üstü meme muayenesi yerine mamografi ile devam etmelilerdir.
 • 40-50 yaşları arasında sıklıkla görülen bu rahatsızlık bu süreçte yılda 2 kez yapılmalıdır.
 • Doktorların, kadınlara tavsiyesine göre 50 yaşından sonraki süreçte yılda 1 kez yaptırmalılardır. Böylelikle erken teşhis konabilir ve ilerde yüksek düzeyde bir hastalığa dönüşmeden engellenebilir.

kadın

Adetim Gecikti, Gebelik Testi Yaptım ve Negatif Çıktı Neden Olabilir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html