Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

2 dakika okuma süresi

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Uzun süredir çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ancak olmuyorsa nedeni bu sorunlar olabilir. İşte kadınlarda kısırlık nedenleri..

Çocuk sahibi olmak eminiz her kadının hayali. Ancak vücuttaki bazı sorunlardan kaynaklı olarak çocuk sahibi olmak mümkün olmayabiliyor. Peki kısır olduğumu nasıl anlayacağım diyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza göz atın.

Korunmadan 1 yıl ilişki yaşadınız ancak hala hamile olamadıysanız bu durum sorun olduğunu gösterir. Çocuk sahibi olamamanızın birçok nedeni olabilir. Kadınlarda kısırlık nedenleri erkeklerle kıyaslandığında yarı yarıyadır. Çocuk sahibi olamamada erkekler hep kusursuz kabul edilir ya aslında böyle bir şey yok. Çocuk sahibi olamamakta erkek faktörleri de mevcut kadın faktörleri de.

İşte kadınlarda görülen kısırlık nedenleri

Yumurtlama sorunları

Her ay yumurta üretmesi gereken organın yumurta üretmemesi ya da yumurta üretse de düzenli olmama durumu ile ortaya çıkan kısırlık nedeni. Kadınlarda çocuk sahibi olamama da en büyük etkiye sahip bir sorun. Yumurtalıklara ait sorunlar basit kan testleri sonucunda öğreniliyor.

Yumurtalıklara ait faktörlerin bir kısmı hormonal olduğu gibi bir kısmı da kistik yapılar olabiliyor. Bu kistik yapıların en önemlisi de çikolata kistleri ve dermoid kistler. Çikolata kistleri ve dermoid kistler yumurtalığın yapısını ve kalitesini bozar.

Tüplerin tıkalı olması

Yumurtlama sorunlarından sonra diğer bir kısırlık nedeni de yumurtayla spermin birleştiği organ olan tüpler. Bu tüplerin normal şartlarda açık olması ve çalışır olması gerekir. Tüplerin tıkalı ya da tam açık olmaması durumunda yumurtayla sperm bir araya gelemediği için döllenme yaşanmaz ve sonuç olarak bebek oluşmaz. Tüplerde sorun olup olmadığı rahim filmi ya da laparaskopi gibi yöntemlerle öğreniliyor.

Rahim yapısı sorunları

Bir kadının çocuk sahibi olabilmesi için rahim yapısının düzgün ve sağlıklı yapıda olması gerekir. Rahmin içerisinde miyom, polip gibi fazladan oluşumlar kadınlarda kısırlık nedenlerini oluşturur. Ayrıca rahimde oluşan enfeksiyonlar da kısırlık nedeni olabilir.

Kadınlarda kısırlık nedeni olarak genetik nedenler ve alerjik nedenler de yer alır. Ancak en genel kısırlık nedenleri arasında yukarıdaki 3 ana neden yatar.

Kadınlarda kısırlık sorunları sadece ilk çocukta olmayabilir. İlk çocuktan sonraki çocuk denemelerinde de kısırlık sorunları yaşanabilir. İlk doğum sonrası yumurtalık ve rahimde yaşanan bazı iltihap ve hastalıklar kadınlarda kısırlık nedeni oluşturabilir.

Sizce kısırlık nedenleri nelerdir?

Kadına Bağlı Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html