Kadınlar Nasıl Kısır Olur?

1 dakika okuma süresi

Kadınlar Nasıl Kısır Olur?

Uzun zamandır çocuk sahibi olmak istiyorsunuz ancak olamadınız mı? Nedeni kısırlık olabilir! Bu nedenle kadınlar nasıl kısır olur sorusunun yanıtını aradık.

Kısırlık uzun süre ilişkiye girilmemesine rağmen çocuk sahibi olunamaması durumu. Biliyoruz ki çok zor bir durum. Çocuk sahibi olamamak hem fiziksel hem de psikolojik olarak evli çifti yıpratır. Peki ya zaman kaybetmeden kısır olup olmadığımızı nasıl anlayacağız? Ve Kısırlık nedenleri neler? İşte hepsinin cevabını açıklıyoruz.

Kısır olduğumu nasıl anlayacağım?

Uzun bir ilişki sürecinizden sonra çocuk sahibi olmadıysanız en yakın bir hekime gidip kısırlık analizi yaptırabilirsiniz. Eğer kısır olsanız bile hemen ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü son dönemdeki çıkan teknolojilerle birlikte kısırlık sorunu yakında tarihe karışacak gibi bilginize.

-Düzenli adet döneminin olmaması

-Kilo almaya başlamalar ve hormon bozukluklarına bağlı olarak kıllanma, sivilcelenme durumu

-Süt hormonunun artması

-Kasıklarda daha önce hissedilmeyen ağrılar ve kramplar

Kısırlık nedenleri neler?

-Yumurtlama bozuklukları

-Tüplerde oluşan hasar durumu

-Rahim kaynaklı sorunlar

-Alerjik sebepler

-Yaş durumu

-Spiral kullanımı

Ve bunlara ek olarak Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen Ağır fiziksel zorluklara sahip, gece veya akşam çalışma gerektiren mesleklerde çalışan kadınların çocuğu olmayacağını söylüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre gündüz çalışan gruba göre vardiyalı ve özellikle gece çalışan kadınlarda yumurtalık rezervi daha düşük. Bunun nedeni akşam ve gece çalışmanın vücudun biyolojik saatini değiştirmesi.

Kadına Bağlı Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 4
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html